საქართველოს პრემიერ-მინისტრ გიორგი გახარიას შეფასებით, სასწავლო წელი შედგა. ამის შესახებ პრემიერმა განათლების ანტიკრიზისული გეგმის წარდგენისას განაცხადა.
„დღეს ჩვენი საუბრის და განხილვის თემა გახლავთ ანტიკრიზისული გეგმა და პროგრამა განათლების სფეროში.  გლობალური პანდემია არ არის ერთი და ორი დღის გამოწვევა, ესაა გამოწვევა, რომელთან ერთად ცხოვრებაც ჩვენ მოგვიწევს, როგორც მინიმუმ, თვეები. ეს ყველაფერი, რა თქმა უნდა, ეხება განათლების სფეროსაც. ჩვენ განათლებაში ძალზედ ადრე მივიღეთ აუცილებელი ნაბიჯები იმისთვის, რომ შეგვემცირებინა ინფიცირებულების რაოდენობა და 4 მარტიდან სკოლებში სასწავლო პროცესი შეწყდა. ეს იყო კრიტიკულად მნიშვნელოვანი არა მხოლოდ განათლების სფეროში ინფიცირების შესამცირებლად, არამედ მთლიანად საზოგადოებაში. თუმცა ამის შემდგომ, განათლების სისტემამ ძალიან სწრაფად მობილიზება და ონლაინ გაკვეთილების დანერგვა შეძლო.
ამან შედეგი გამოიღო. ამ ნაბიჯების შედეგია ის, რომ საქართველოში 2019-2010 წლები აკადემიურ წლად არ გამოცხადდება. ჩვენთან სასწავლო წელი დისტანციურად, ონლაინ „ტელესკოლის“ საშუალებით ჩატარდა ჩვეულებრივად, ნორმალურ რეჟიმში და მე-12 კლასელები სასწავლო წელს დაასრულებენ 20 მაისს, პირველკლასელები 27 მაისს, დანარჩენი მოსწავლეები კი 15 ივნისს“ - აღნიშნა პრემიერმა.
რაც შეეხება ეროვნულ გამოცდებს. გახარიას განცხადებით, ეროვნული გამოცდები ჩვეულ პერიოდში გაიმართება.
„ეროვნული გამოცდები ჩატარდება ჩვეულ რეჟიმში და მათი თარიღი გამოცხადდება ჩვეულებრივ, როგორც ცხადდება ხოლმე“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
იხილეთ ასევე: საგამოცდო ოთახში 10 აბიტურიენტზე მეტი არ იქნება - რა შეიცვლება ეროვნულ გამოცდაზე და რა შემთხვევაში ჩატარდება აგვისტოში?
მე-12 კლასელს თუ არ დააკმაყოფილებს მიღებული წლიური ქულა, ამაღლების საშუალება ექნება - როგორ მოხდება შეფასება?