ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭვინთის საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა 1989 წლის 9 აპრილის მოვლენები გაიხსენეს.
სკოლაში, მე-11 კლასის მოსწავლეთა მონაწილეობითა და სასკოლო საზოგადოების ჩართულობით ჩატარდა ეროვნული თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის თავდადებული გმირებისადმი მიძღვნილი ღონისძიება: „ჩვენ არ ვივიწყებთ წარსულის გმირებს!“
აღნიშნულ დღეს, სკოლაში შესრულდა საქართველოს ჰიმნი, მოსწავლეებმა წაიკითხეს ლექსები, ისაუბრეს 9 აპრილის გმირების თავგანწირვაზე. ღონისძიებაზე, ასევე, გაჟღერდა ცნობილი სიმღერა: „ვაჩუქოთ ერთმანეთს ტიტები“.
სასკოლო საზოგადოებამ წუთიერი დუმილით პატივი მიაგო ამ დღეს გარდაცვლილთა სულებს.
„სკოლის დირექტორმა გ.გაგნიძემ და პედაგოგებმა გაიხსენეს იმ ავბედითი დღეების დეტალები, რომლებიც ჩვენი ქვეყნის საამაყო ფურცელია“, - გვიყვებიან სკოლაში.
როგორც ღონისძიების ორგანიზატორმა - მანანა ჩინჩალაძემ (ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი) აღნიშნა, 9 აპრილი ქართველებისთვის ერთდროულად დამოუკიდებლობის ამავდროულად გლოვის დღეა, დღე, რომელმაც მოგვიტანა ნანატრი თავისუფლება. სწორედ ამიტომ, როგორც გვიყვებიან, მონაწილეებმა მქუხარე ტაშით გადაუხადეს მადლობა გარდაცვლილთა სულებს.
ეს დღე ძალიან ემოციური და დაუვიწყარი იყო იქ მყოფი თითოეული ადამიანისთვის.
შეგახსენებთ, რომ 1989 წლის 9 აპრილს ქართული საზოგადოება, რუსთაველის გამზირზე რუსული იმპერიალიზმის დასრულების და საქართველოს დამოუკიდებლობის მოთხოვნით გამოვიდა. მშვიდობიანი აქცია საბჭოთა ძალებმა დაშალა, შედეგად დაშავდა ასობით და დაიღუპა 21 ადამიანი. აღნიშნული მოვლენებიდან ზუსტად ორ წელიწადში, 1991 წლის 9 აპრილს საქართველოს დამოუკიდებლობა აღდგა.