NAEC-ის უცხოური ენების ჯგუფის ხელმძღვანელი ცვლილებებზე - „გადავწყვიტეთ, „ეს სიმახინჯე“ არ გაგრძელდეს“
22-11-2023
2024 წლის ერთიან ეროვნული გამოცდების უცხოური ენის ტესტში შესულ ცვლილებებზე შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა რუსუდან ტყემალაზემ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ თხზულების პირობა შეიცვლა, რადგან აბიტურიენტების უმეტესობა იზეპირებდა შესავალს და ისე წერდა.
„2005 წლიდან ინგლისურში იყო თემა, რომლის ფარგლებშიც აბიტურიენტებს უნდა დაწერათ ეთანხმებოდნენ თუ არა მოცემულ მოსაზრებას. ამან გამოიწვია მახინჯი ფაქტები. 10-დან 8 ნაშრომში ერთნაირი შესავალი იყო და შინაარსი არ იყო ჩადებული. მოსწავლე შესავალს იზეპირებდა, რომელიც ყველა თემაზე მიდიოდა.
უცხოური ენის გამოცდაზე თემის პირობა იცვლება - სიახლე აბიტურიენტებისთვის
ვიფიქრეთ და გადავწყვიტეთ, „ეს სიმახინჯე” არ გაგრძელდეს... ჩვენ, აბიტურიენტების უნარები, აზროვნება გვაინტერესებს. ჩემი რჩევაა, თემა დაწერეთ ლაღად და ნუ გადააჭარბებთ სიტყვების რაოდენობას. ახალი ფორმატით აზრს უკეთ გადმოცემენ (აბიტურიენტები)  - მსგავსი ფორმატით 100 აპლიკანტს დავაწერინეთ. ვეთანხმები/არ ვეთანხმები, მოაშორეთ და დარჩება თქვენი მოსაზრება. ასე დაზეპირება გამოირიცხება მეორე პრობლემა გადაჭარბებული სიტყვების გამოყენებაა. გადაჭარბება მეტ შეცდომას ნიშნავს“, - აღნიშნა რუსუდან ტყემალაძემ.