გალაკტიონ ტაბიძის სახელობის ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ივანდიდის საჯარო სკოლაში, ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელმა, ნათია მანაგაძემ მოსწავლეებს ორიგინალური კომპლექსური დავალება შესთავაზა.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, ილია ჭავჭავაძის მოთხრობის „სარჩობელაზედ“ დაყრდნობით, მეცხრე კლასის მოსწავლეებმა თემაზე - „ძმები პეტრეს წინააღმდეგ“ ნაფიც მსაჯულთა იმიტირებული სასამართლო პროცესი გამართეს.
სასამართლო პროცესი სიკვდილის დასჯის ერთგვარი პროტესტიც იყო, პასუხისმგებელია თუ არა საზოგადოება ცალკეული ადამიანის მიერ ჩადენილ დანაშაულზე? ამ საკითხზე მოსწავლეთა „სასამართლომ“ გამოიტანა ვერდიქტი:
„დამნაშავედ არავინ იბადება, ხშირად იმ გარემოს მიუძღვის ბრალი, სადაც ისინი იზრდებიან და დიახ, საზოგადოებას აქვს გარკვეული პასუხისმგებლობა მის წევრებზე“.
„მართლმსაჯულების განხორციელებაში“ მონაწილეობა მიიღეს ნაფიცმა მსაჯულებმა და ეს როლი საუკეთესოდ მოირგეს მეშვიდე კლასის მოსწავლეებმა.
„ქალბატონ ნათიას და მის საუკეთესო მოსწავლეებს ვუსურვებთ წარმატებას და ისეთ საზოგადოებაში ცხოვრებასა და მოღვაწეობას, სადაც ექნებათ განცდა, ერთმანეთის მიმართ პასუხისმგებლობის, პატივისცემის, სამართლიანობისა და სწორი გადაწყვეტილებების მიღებისა!“ - აღნიშნავენ სკოლაში.