უკრაინის რამდენიმე რეგიონში სასწავლო პროცესი განახლდა. ამის შესახებ ინფორმაციას უკრაინის განათლების მინისტრი საკუთარ ტელეგრამ არხზე ავრცელებს.
„საგანმანათლებლო პროცესის ფორმა, პირველ რიგში, დამოკიდებულია ცალკეულ რეგიონებსა და არსებულ ვითარებაზე. ისინი ასევე უნდა შეთანხმდნენ სამხედრო ადმინისტრაციასთან“, - წერია გავრცელებულ ინფორმაციაში.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ 8 ოლქში სასწავლო პროცესი ნაწილობრივ დაიწყო, ზოგან კი, შექმნილი მდგომარეობის გამო, არდადეგები გახანგრძლივდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 4 რაიონში, სადაც უსაფრთხოების ნორმების დაცვა შესაძლებელი არაა, სწავლა შეწყვეტილია.
გარდა ამისა, პედაგოგებსა და სტუდენტებს შეუძლიათ გამოიყენონ ელექტრონული პლატფორმა - „სრულიად უკრაინული სკოლა ონლაინ“. ამ პლატფორმაზე გაკვეთილები მეხუთე-მეთერთმეტე კლასის მოსწავლეებისთვის ყველა სასკოლო საგანშია განთავსებული.
შეგახსენებთ, რომ უკვე მე-19 დღეა, რაც რუსეთმა უკრაინაში ომი დაიწყო. ამ ომის შედეგად კი ათობით ბავშვი დაშავდა და გარდაიცვალა.