შეზღუდვები, რომლებიც ხვალიდან ამოქმედდება და სკოლებსაც შეეხება - ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობის გაუარესების გამო მიღებული გადაწყვეტილებები
03-05-2021
საქართველოს მთავრობის დადგენილებით, შრომის კოდექსში უქმე დღეები განისაზღვრა. 4-11 მაისის უქმე დღეებად გამოცხადების გადაწყვეტილება უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომაზე მიიღეს. მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, საკოორდინაციო საბჭომ სხდომაზე განიხილა ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა, რომელიც მთელ მსოფლიოში და მათ შორის, საქართველოშიც უარესდება.
უქმე დღეები საგანმანათლებლო და სააღმზრდელო დაწესებულებებსაც შეეხო. 30 აპრილიდან 13 მაისამდე სწავლა შეწყდა სკოლებში, უნივერსიტეტებში, პროფესიულ სასწავლებლებსა და საბავშვო ბაღებში.
უქმე დღეები მობილობის შემცირებას ისახავს მიზნად.
გარდა ამისა, საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, დღეიდან, 3 მაისიდან 12 მაისის ჩათვლით საქართველოს მასშტაბით მუნიციპალური ტრანსპორტი არ იმოძრავებს. ასევე ჩაიკეტა სასაფლაოებთან მისასვლელი გზებიც. ვინც აკრძალვას არ დაემორჩილება, 2000 ლარით დაჯარიმდება. სასაფლაოს ტერიტორიაზე შესვლისა და გადაადგილების აკრძალვა არ ეხება მხოლოდ მიცვალებულის დაკრძალვასთან დაკავშირებულ ღონისძიებებს.