პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატმა ირაკლი ღარიბაშვილმა პარლამენტში „ქართული ოცნების“ ფრაქციის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას განათლების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ტექნოლოგიურ მიმართულებებს უფრო მეტი ყურადღება უნდა მიექცეს, ვინაიდან მსოფლიოში გადამწყვეტი მნიშვნელობა სწორედ ტექნოლოგიებს აქვს.
ამასთან, პრემიერობის კანდიდატმა პროფესიული განათლების მნიშვნელობაზეც გაამახვილა ყურადღება. მისი თქმით, ახალგაზრდებს უნდა ჰქონდეთ პროფესიაში შესვლის ან პროფესიის განვითარების უწყვეტობის შესაძლებლობა.
„ეკონომიკური პერსპექტივა შეიძლება მხოლოდ ცოდნას დაეფუძნოს, ამიტომ განათლებისა და მეცნიერების სისტემის განვითარება არსებითი ამოცანაა. განათლება მეტად უნდა დაუკავშირდეს ჩვენს ცხოვრებას, ჩვენი ყოველდღიურ ცხოვრების გამოწვევებს. მსოფლიოში მოგეხსენებათ, რომ ტექნოლოგიებს აქვს გადამწყვეტი როლი, ამიტომ ტექნოლოგიების არათუ შექმნა, გამოყენებაც კი შეუძლებელია სათანადო ცოდნის გარეშე. შესაბამისად, საჭიროა, უმაღლეს განათლებაში საბუნებისმეტყველო, საინჟინრო და მეწარმეობასთან დაკავშირებული დარგების მეტი ხელშეწყობა.
მინდა ყურადღება გავამახვილო პროფესიული განათლების მნიშვნელობაზე, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი მთავრობისთვის. დღევანდელ სამყაროში მნიშვნელოვანია, არა მხოლოდ უნივერსიტეტის ფორმალური დიპლომი, რომელსაც ხშირად ახალგაზრდა ვერ იყენებს, არამედ ცოდნა და პროფესია, რომელიც ახალგაზრდებმა უნდა შეიძინონ.
დღევანდელ სწრაფად ცვალებად სამყაროში მნიშვნელოვანია ახალგაზრდებს ჰქონდეთ პროფესიაში შესვლის ან პროფესიის განვითარების უწყვეტობის შესაძლებლობა“, - განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.