განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის ბრძანების საფუძველზე, ფორმალური განათლების შედეგების აღიარების წესი დამტკიცდა, ამის შესახებ ინფორმაციას განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი ავრცელებს.
წესი არეგულირებს პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების მიზნებისთვის, უკვე მიღებული განათლების აღიარების პირობებსა და პროცედურებს. არაფორმალური განათლების აღიარების წესთან ერთად, ეს წესი ქმნის მთელი სიცოცხლის მანძილზე სწავლის პრინციპის პრაქტიკული რეალიზების სამართლებრივ საფუძველს.
„ხვედრითი წილი ადამიანებისა, რომლებიც უმაღლესი განათლების მიღების შემდეგ შემოდიან პროფესიული განათლების სივრცეში, ბოლო წლებში მზარდია და ზოგადად, პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხვამდე ყველას აქვს მიღებული გარკვეული წინარე განათლება. ამიტომაც, ლოგიკურია - რაც წინა განათლებიდან პროფესიულ პროგრამასთან თავსებადია, ადამიანს ხელახლა არ ვასწავლოთ, არამედ ამ წესის მიხედვით უნდა ჩავუთვალოთ. ეს მნიშვნელოვნად დაზოგავს როგორც ფინანსურ, ისე დროით რესურსს“, - აღნიშნა ცენტრის დირექტორის მოადგილემ, კახაბერ ერაძემ.