ქვეყანაში კორონავირუსის ფაქტები დღითიდღე იმატებს და ბუნებრივია ინფიცირებულთა სტატისტიკაში სკოლის კლასტერიც ხვდება. მასწავლებელთა კოვიდინფიცირების არაერთ შემთხვევაზე ვწერდით, თუმცა ახლა სხვა საკითხზე გავამახვილებთ ყურადღებას. ალბათ თქვენც გაინტერესებთ პასუხი კითხვაზე: აკლდება თუ არა ხელფასი პედაგოგებს, რომლებიც თვითიზოლაციაში არიან, მაგრამ ბიულეტინი არ აქვთ. აღნიშნული საკითხით მას შემდეგ დავინტერესდით, რაც ერთ-ერთმა პედაგოგმა საკუთარი შემთხვევის შესახებ მოგვწერა:
„მე პირადად მქონდა სიცხე რამოდენიმე დღე, პოლიკლინიკაში უნდა მივსულიყავი, საავადმყოფოში ფურცელი გამეხსნა, მაგრამ რომ დავრეკე მითხრეს სიცხიანი ნუ მოხვალთ, ტესტი უნდა გაიკეთოო. სანამ დავრეკე ცხელ ხაზზე, ჩამწერეს, შემდეგ ტესტი გამიკეთეს და ბოლოს პასუხი მოვიდა, ერთი კვირა გავიდა და შესაბამისად ბიულეტინი ვერ გავაფორმე. ამასობაში ერთი კვირის ხელფასი ჩამომაჭრეს (ხელფასის თითქმის ნახევარი)“ - გვკითხა მასწავლებელმა.
აღნიშნული საკითხი განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში გადავამოწმეთ. როგორც უწყების ცხელ ხაზზე გვიპასუხეს, თვითიზოლაციაში მყოფ მასწავლებელს ხელფასი დააკლდება, თუ დამადასტურებელ საბუთს არ წარადგენს. ბიულეტინი კი პედაგოგმა სკოლაში უნდა მიიტანოს.
ანალოგიური წესი ვრცელდება კოვიდინფიცირებულ პედაგოგებზეც. ჩვენ უკვე ვწერდით, რომ კორონავირუსით დაინფიცირებულ მასწავლებლებს ხელფასი არ აკლდებათ. თუმცა ამ დროს ეს მნიშვნელოვანი დეტალია გასათვალისწინებელი: თუ ინფიცირებული მასწავლებელი ბიულეტინს ან რაიმე დამადასტურებელ ცნობას არ წარადგენს სკოლაში, მას ხელფასი დააკლდება. ასეთ თვითიზოლაციაში მყოფ და კოვიდინფიცირებულ პედაგოგებს ხელფასი ექვითება იმ დღეების მიხედვით, რასაც გააცდენს.