ცხოვრებაში რაიმეს რომ მიაღწიო ბევრი ბარიერის გადალახვა გიწევს. ხშირ შემთხვევაში ადამიანი ამ დროს სასოწარკვეთილებაში ვარდება და  ფარ-ხმალს ყრის.
ამ დროს უშვებს სწორედ შეცდომას, კარგავს რწმენას, ივიწყებს ცხოვრებისეულ მიზანს და ძალიან მნიშვნელოვან რამეს - უკრძალავს თავს იოცნებოს.
მიზნები  წარმართავენ ადამიანის ცხოვრებას.
ყველაფერი თუ კარგად გაქვს გააზრებული და არ იშურებ ძალ-ღონეს მის სრულყოფაში მოსაყვანად, მზად ხარ, რომ ამ გზაზე ნებისმიერმა მარცხმაც არ უნდა შეანელოს შენი სწრაფვა მიზნამდე, მაშინ გადაულახავი ბარიერი არ დარჩება ადამიანს.
ბევრს მიაჩნია, რომ ოცნება არის დროის ტყუილად კარგვა და რომ ადამიანმა რეალისტურად უნდა იცხოვროს.
თუკი სამყაროში არსებობს ცნება „ოცნება“, ნიშნავს, რომ მასაც აქვს გარკვეული დანიშნულება და ადამიანს შესწევს იმის ძალა, ის რეალობად აქციოს.
რაოდენ გასაკვირიც არ უნდა იყოს, ოცნება წარმატებული ადამიანების განუყოფელი ნაწილი ნამდვილად იყო. ისინი წარმატებას მათი საშუალებით აღწევდნენ და სწორედაც რომ ცხოვრების მიზნად მას იყენებდნენ.
ავსტრიელ წარმატებულ მილიარდელს პიტერ დანიელს ჰკითხეს: „როგორ მოხდა რომ შენ ადამიანს, რომელსაც არ გისწავლია სკოლაში, წარმოშობით ღარიბი ოჯახიდან, რომელსაც არავინ დაგხმარებია ცხოვრებაში, ჯერ კიდევ 26 წლის ასაკში  მიაღწიე ასეთ წარმატებას?“
„ცხოვრების მძიმე წუთებში მე ვეყრდნობოდი ჩემს ოცნებებს, ყოველი მარცხის შემდეგ, როდესაც ვიყავი სულიერად გამოფიტული, მე ვეყრდნობოდი ჩემს ოცნებებს.“ - აღნიშნავს პიტერ დანიელი.
მთავარია ირწმუნო შენი ძალის. ყოველი დღის ბოლოს საკუთარ თავს მოსთხოვო პასუხები კითხვაზე: რა გააკეთე დღეს ამ ყველაფრისთვის ?
შეგიძლია იოცნებო უბრალოდ გადაადგილებისას, ტრანსპორტში, თუნდაც რიგში დგომისას, სადაც საათობით გიწევს დგომა. დასახო გეგმები, ცხოვრების მიზნად აქციო და რეალობაში გადმოიტანო.