მოდით ვცადოთ ​კორონავირუსის პანდემიას განსხვავებული კუთხით შევხედოთ, რადგან ეს მასწავლებლებისთვის ბავშვური ცნობისმოყვარეობის გაღვიძების უნიკალური შესაძლებლობაა. მაგალითად, დაუსვით მათ კითხვა: როგორ შეიძლება დაგვეხმაროს ხელების ჰიგიენა სიცოცხლის გადარჩენაში და რა უწყობს ხელს მიკრობების გავრცელებას? უფროსკლასელბს კი შეუძლიათ თვითიზოლაციის დროს ეთიკურ საკითხებზე დაფიქრდნენ. მოგითხრობთ, საგანმანათლებლო პროცესის დროს როგორ და რა საგნებში შეუძლია კორონავირუსს დაგვეხმაროს.
1. მათემატიკა: ვითვლით სტატისტიკას და ალბათობას
ფრენკ ვანი, მათემატიკის მასწავლებელი და ოკლაჰომაში მეცნიერებისა და მათემატიკის სკოლის პრეზიდენტი, ჯერ კიდევ 2010 წელს ასწავლიდა ბავშვებს „ეპიდემიის მათემატიკას“. იგი დარწმუნებულია, რომ ეს მას ეხმარება საგანი მოსწავლეებისთვის უფრო ცოცხალი და ბევრად სახალისო გახადოს. მისი მასალების ნაწილის მოძებნა შესაძლებელია Facebook-ზე.
„ახლა რაც მსოფლიოში ხდება - ნამდვილი კატასტროფაა. მაგრამ მიმდინარე მოვლენების მათემატიკის დახმარებით შესწავლას მოსწავლეთა მოტივირება შეუძლია. ახლა მათ ესმით, რომ ექსპონენციალური ზრდის განტოლება, რომელიც ადრე გამოუსადეგრად ეჩვენებოდათ, ფილტვების ვენტილატორების ან საავადმყოფოების საწოლების რაოდენობის გამოთვლაში დაეხმარებათ“, - აღნიშნავს ფრენკ ვანი.
ერთ-ერთ მაგალითში ფრენკი გვთავაზობს, გამოვთვალოთ, რამდენად სწრაფად ვრცელდება პანდემია, თუ ორმოცი მილიონი ადამიანი დაავადების ეპიცენტრს ესტუმრება, შემდეგ კი სახლში ბრუნდება. ასე შეიძლება საინკუბაციო პერიოდის ან სიკვდილიანობის დონის გამოთვლა.
2 . ბიოლოგია: შევისწავლით ვირუსებს რეალურ დროში
Century High School-ს მასწავლებელი სკოტ ჯონსონი ჩრდილოეთ დაკოტიდან​ მოსწავლეებს სთავაზობს კორონავირუსის ადამიანის ორგანიზმზე ზემოქმედების შესახებ სტატიები შეისწავლონ და ისინი ონლაინ-გაკვეთილებზე განიხილონ.
ეროვნული სასწავლო ასოციაცია (NSTA) ამ სისტემას „3D - სწავლებას“ ეძახის, მას საფუძვლად მეცნიერებისა და ინჟინერიის ინტერდისციპლინური კავშირი უდევს. მნიშვნელოვანია, რომ ბავშვებმა მომხდარი მოვლენის გააზრება ისწავლონ და გარესამყაროს შესახებ სწორი კითხვები დასვან. სამომავლოდ ეს წარმატებულ პრაქტიკულ ცდებს და კვლევებს შეუწყობს ხელს. სისტემის მიზანია - შესასწავლი საგნის და მოსწავლეთა თვალსაწიერის გაფართოება.
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ინფორმაციის წყაროს გაანალიზებას: აქვს თუ არა კავშირი წაკითხულს სხვა დისციპლინებთან? ბავშვები ცდილობენ მეცნიერულად იფიქრონ, თანმიმდევრულად დაფიქრდნენ კითხვებზე და ვირუსის წარმოშობისა და მისი გავრცელების შესახებ ლოგიკური დასკვნები გამოიტანონ.
3. ისტორია: ვაწარმოებთ კორონავირუსის ეპოქის დღიურს
COVID-19  - ეს არის უნიკალური ისტორიების უსასრულო წყარო. მათი გაცნობით, მოსწავლეები სწავლობენ ინფორმაციასთან მუშაობას, ამ ისტორიების მოძებნას და მათი სხვადასხავა ჟანრში გაფორმებას.
ფსიქოლოგიის თვალსაზრისით, თვითიზოლაციის პერიოდში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ბავშვის შინაგანი მდგომარეობისთვის თვალყურის მიდევნება და მათი გრძნობების გამოხატვის საშუალებების ხერხის მოძებნა. მაგალითად, შესაძლებელია მოსწავლეებს შესთავაზოთ დღიურის წარმოება, ჩანაწერების ან ვიდეოფორმატის სახით. ამელია ნირენბერგი The New York Times-იდან წერს, რომ შედეგად ეს მონაცემები ისტორიკოსებისთვის სასარგებლო იქნება, მათთვის ხომ მნიშვნელოვანია ჩვეულებრივი ადამიანების ცხოვრების მომენტები.