მასწავლებლის საქმიანობა ნაყოფიერი რომ იყოს, ის ბევრ კრიტერიუმს უნდა აკმაყოფილებდეს. დასახული მიზნების მისაღწევად და წარმატებული საქმიანობისთვის მას სხვადასხვა როლის მორგება უწევს.
etaloni.ge იმ 7 როლს გაგაცნობთ, რომელიც ყველა მასწავლებელმა უნდა მოირგოს.
• მედიატორი
მასწავლებელი უნდა იყოს მედიატორი და უნდა ქონდეს უნარები, რომ ბარიერების მიუხედავად ყველა მოსწავლესთან იურთიერთოს. ის სწავლისთვის შესაბამის გარემოს უნდა ქმნიდეს და ცოდნის სხვისთვის გადაცემა უნდა შეეძლოს. სწავლების პროცესში მასწავლებელი სხვადასხვა სტრატეგიასა და რესურსს უნდა იყენებდეს.
• ახალი სასწავლო პროგრამების შემქმნელი და ინტერპრეტატორი
პედაგოგს შეუძლია სასწავლო პროგრამების ინტერპრეტირება მოახდინოს და ახალი პროგრამები შექმნას. ის თემატიკის შესაბამისად დამატებითი ტექსტურ და ვიზუალურ მასალებს უნდა იყენებდეს.
• ლიდერი და მენეჯერი
მასწავლებელს ეფექტური გადაწყვეტილებების მიღება უნდა შეეძლოს. ის კლასს სწორად უნდა მართავდეს და სასკოლო დონეზე გადაწყვეტილებების მიღების პროცესშიც უნდა იყოს ჩართული.
• მუდმივი მაძიებელი
მასწავლებელი აკადემიურად, პროფესიულად განვითარდება მხოლოდ და მხოლოდ მაშინ თუ მუდმივად სწავლის პროცესში იქნება.
• მოქალაქე/საზოგადოების სრულყოფილი წევრი
მასწავლებელი მოსწავლეებს პატივისცემისა და პასუხისმგებლობის გრძნობას უნდა უნერგავდეს. ის მოსწავლეებს კანონმორჩილებას და კარგი მოქალაქის მნიშვნელობას უნდა შთააგონებდეს და დემოკრატიულ ღირებულებებს უნერგავდეს.
• მრჩეველი
მასწავლებელი უნდა აცნობიერებდეს, რომ სწავლის პროცესში მნიშვნელოვანია მრჩევლის როლი მოირგოს. ასე მოსწავლეების უკუკავშირიც სასიამოვნო იქნება.
• დისციპლინის მცოდნე/მკვლევარი
მასწავლებელს თავისი დისციპლინის, პროფესიის  შესაბამისი ცოდნა უნდა ჰქონდეს და სწავლებისთვის სათანადო უნარებსა და მეთოდებს ფლობდეს. ის სასწავლო პროცესში ახალი მიდგომების დანერგვას უნდა ცდილობდეს და კვლევით საქმიანობას ეწეოდეს. ასე მისი ყოველდღიური საქმიანობა უფრო ნაყოფიერი, სასიამოვნო და საინტერესო გახდება.