სეზონური ალერგიები ბოლო პერიოდში განსაკუთრებით გავრცელებულია. ის მცენარეული მტვრის მარცვლის მიმართ ალერგიაა, რომელიც გაზაფხულიდან იწყება და გვიან შემოდგომამდე გრძელდება.
ამერიკელი ალერგოლოგების თქმით, ბევრ ბავშვს აღენიშნება ალერგია მცენარეების: ფოთლების, ბალახების, სარეველების მიმართ. ზოგიერთი ბავშვი კი განსაკუთრებით ალერგიულია მტვრისა და ყვავილების მიმართ.
ETALONI.GE გირჩევთ, როგორ მართოთ სეზონური ალერგია:
• სეზონური ალერგია როგორც წესი, 1 წლამდე ასაკის ბავშვებში იშვიათია, თუმცა ხშირია 10 წლამდე ასაკის ბავშვებში. როცა ბავშვი იზრდება, შეიძლება ალერგია გაქრეს ან პირიქით, ზრდასრულ ასაკში ჩამოყალიბდეს;
• ადგილმდებარეობის შეცვლა ალერგიას ვერ განკურნავს, რადგან ყვავილები და ბალახი ყველგან გვხვდება;
• ალერგიული სეზონის დროს დახურეთ ბავშვის ფანჯარა;
• თუ თქვენი შვილი კონტაქტურ ლინზებს ატარებს, სეზონური ალერგიის დროს აიძულეთ ატაროს სათვალეც,  რადგან კონტაქტური ლინზები ბავშვს ალერგიისგან ვერ დაიცავს;
• ექიმის დანიშნულების შესაბამისად, მიეცით ბავშვს ანტიალერგიული პრეპარატები, რომლებიც ქავილსა და შეშუპებას მოუხსნის;
• გამოიყენეთ ცხვირის სპრეი, რომელიც ამ დროს ძალიან ეფექტურია;
• ალერგიაზე შესაძლოა გავლენა იქონიოს ამინდმაც. წვიმიან დღეებში ალერგია ნაკლებად საშიშია, მზიანი და ქარიანი ამინდის შემთხვევაში სჯობს მოვარიდოთ ბავშვი ქუჩაში გაყვანას;
• მიეცით ბავშვს პრეპარატები მთელი სეზონის განმავლობაში, მიმართეთ ექიმს, რომელიც ბავშვს  პრეპარატებს დაუნიშნავს ალერგიის შესამცირებლად.