რამდენად სასარგებლოა ბავშვის ვერცხლის კოვზით გამოკვება?
02-09-2019
ინდოეთში ბავშვის ვერცხლის კოვზით გამოკვების  მრავალსაუკუნოვანი ტრადიცია არსებობს. ტრადიციის მიხედვით, როგორც კი ბავშვი მყარი საკვების ჭამას იწყებს, მშობლები მისთვის ვერცხლის ჭურჭელს ყიდულობენ.
გარდა ამისა, ცნობილია, რომ მეფეები და დიდგვაროვნები ღვინოს, წყალსა და საკვებს ვერცხლის ჭურჭელში ინახავდნენ, რადგან მათი რწმენით, პროდუქტები უფრო დიდხანს ინახებოდა და ბაქტერიებისგანაც  დაცული იყო.
სინამდვილეში რამდენად სასარგებლოა ბავშვის ვერცხლის კოვზით გამოკვება?
• როგორც ცნობილია, ინდოელები ვერცხლს ხშირად იყენებდნენ მედიცინაში სხვადასხვა დაავადებების სამკურნალოდ, თუმცა აღნიშნული მეთოდი თანამედროვე მედიცინაში აღარ არსებობს.
• საყოველთაოდ მიჩნეულია, რომ ვერცხლისფერი ნაწარმი საკვებს უფრო ჯანმრთელს ხდის, ანტიბაქტერიულია და სოკოს საწინააღმდეგო თვისებებით ხასიათდება.
• ვერცხლი რეაქციაში შედის მჟავე საკვებთან (პომიდორთან, ხილთან...) და ის საშიში არ არის.
• ვერცხლი რეაქციაში შედის გოგირდთანაც, რომელიც გვხვდება კვერცხში, რაც შესაძლოა ბავშვებისთვის უსიამოვნო იყოს, თუმცა  საშიში ნამდვილად არ არის. მთავარია, მისი მოვლა ვიცოდეთ.
• ითვლება, რომ ვერცხლი ჩვილებს იმუნიტეტის გაძლიერებაში ეხმარებათ, რადგან მეტალი იღებს საკვებს და ათავისუფლებს მას ბაქტერიებისგან.
• ვერცხლი ხელს უწყობს სხეულის ტემპერატურის შენარჩუნებასაც.
აქედან გამომდინარე, ახლა როდესაც იცით ვერცხლის სასარგებლო თვისებები, შეგიძლიათ მისცეთ პატარას საკვები ვერცხლის ჭურჭლით.