ლეტეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფანაგის საჯარო სკოლა წიგნის კითხვის პოპულარიზაციისკენ მიმართულ მსოფლიო კამპანიას აქტიურად შეუერთდა.
5 თებერვალს, ფანაგის საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა, ლენტეხის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლთან ერთად აღნიშნეს წიგნის საჯაროდ კითხვის საერთაშორისო დღე.
ახალგაზრდებმა ხმამაღლა წაიკითხეს მათთვის სასურველი ლექსები და მოთხრობები როგორც ქართულ, ისე სვანურ ენაზე და მსმენელს წარუდგინეს სვანი პოეტებისა და მწერლების მოკლე ბიოგრაფიული ცნობები.
„სასიამოვნო გარემო, სასიამოვნო ადამიანებთან ერთად,  ძალიან შთამბეჭდავი იყო, რისთვისაც ფანაგის საჯარო სკოლის სახელით უდიდეს მადლობას ვუხდი მასპინძლებს, ლენტეხის მოსწავლე ახალგაზრდობის სახლის თითოეულ თანამშრომელს და დღევანდელი ღონისძიების ორგანიზატორებს“,- აღნიშნავენ სკოლაში.
წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღე მსოფლიოში ცნობილი ღონისძიებაა, რომელშიც 100 სხვადასხვა ქვეყნიდან 31 მილიონ ადამიანამდე მონაწილეობს და ერთიანდება საერთო სლოგანის - „იკითხე ხმამაღლა, შეცვალე მსოფლიო!“ გარშემო. ეს დღე ადამიანებს მთელი მსოფლიოდან შესაძლებლობას აძლევს გაერთიანდნენ, გაიზიარონ წიგნის ხმამაღლა კითხვის სიხარული და თავადაც შეიტანონ წვლილი კითხვის პოპულარიზაციაში.