გურჯაანის მუნიციპალიტეტის 2024 წლის ბიუჯეტში გაწერილია სკოლამდელი აღზრდის პოლიტიკა, რომლის მიზანია სახელმწიფო სტანდარტების დანერგვა სააღმზრდელო დაწესებულებებში.
დოკუმენტში ასევე საუბარია, თუ რა მოთხოვნებს უნდა აკმაყოფილებდეს სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულება და ექვსი პირობა, რომელიც განსაზღვრავს, თუ რა ცოდნას, უნარ-ჩვევებს, ღირებულებებსა და დამოკიდებულებას უნდა იძენდეს ბავშვი.
სკოლამდელმა დაწესებულებამ უნდა განუვითაროს ბავშვს მომავალი ცხოვრებისათვის, წარმატებულ მოქალაქედ ფორმირებისათვის, მეგობრებსა და ოჯახის წევრებთან პოზიტიური ურთიერთობების ჩამოყალიბებისათვის საჭირო უნარები;
ასევე ხელი შეუწყოს ბავშვს სწორი არჩევანის გაკეთებასა და გამოწვევებთან გამკლავებაში; კრიტიკული და შემოქმედებითი აზროვნების განვითარებაში;
გარდა ამისა, განუვითაროს ბავშვს ფიზიკური და ემოციური სიჯანსაღე; მოამზადოს ბავშვი ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის პირველ კლასში მოსწავლის მიმართ არსებული მოლოდინებისა და გამოწვევებისათვის; შეუქმნას ბავშვს პოზიტიური განწყობა სწავლისადმი სკოლაში წასვლამდე ერთი წლის განმავლობაში; განუვითაროს ბავშვს კითხვისა და წერის სწავლისათვის საჭირო უნარები და მათემატიკური წარმოდგენები.