ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხულგუმოს საჯარო სკოლამ გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის რეგიონალური
ცენტრიდან მოწვევა მიიღო.
მე-6 და მე-8 კლასების მოსწავლეები დეპარტამენტის ცენტრში მასწავლებლებთან: ანა პეტროსიანთან და რუზანნა მანველიანთან ერთად წავიდნენ.
აღსანიშნავია, რომ სკოლის წარმომადგენლებს, ცენტრის თანამშრომლები თბილად დახვდნენ და სიხარულით შეეგებნენ.
აღსანიშნავია, რომ სკოლამ მიწვევა ცენტრში მომუშავე, ამავე სკოლის ყოფილი მოსწავლის - ჰოვანეს ზანდარიანის დამსახურებით მიიღო.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, ცენტრში ბავშვებისთვის მოეწყო პრეზენტაცია ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების, ცხოველებისა და იშვიათი მცენარეების შესახებ. მოეწყო გამოფენა, რომელმაც იმდენად დააინტერესა ბავშვები, რომ ცენტრიდან გასვლა აღარ სურდათ, ბოლოს მოსწავლეებმა კითხვები დასვეს, რაზეც ამომწურავი პასუხები მიიღეს, გაიმართა და აღმოჩნდა, რომ ბავშვებს ბევრი რამ აინტერესებდათ გარემოს შესახებ.
მასწავლებლებმა და მოსწავლეებმა გარემოს დაცვის ტერიტორიების დეპარტამენტისგან სუვენირები: წიგნები ჯავახეთის ბუნების შესახებ და ბროშურები მიიღეს.
დღე შთაბეჭდილებებით აღსავსე იყო მოსწავლეებისთვის.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, ამ შეხვედრის შემდეგ ბევრ ბავშვს გაუჩნდა ამ სფეროში მუშაობის სურვილი და მიიღეს ახალი ინფორმაცია ჯავახეთის ბოტანიკური და ზოოლოგიური სამყაროს შესახებ. ეს შეხვედრა დიდი მოტივაცია იყო მოსწავლეებისთვის.