მარტვილის მუნიციპალიტეტის სოფელ გურძემის საჯარო სკოლაში მნიშვნელოვან თარიღებს ყოველთვის საინტერესო აქტივობები ეძღვნება.
ამჯერად, სკოლაში, მოქალაქეობის მასწავლებელ კახა ჯგერენაიას ორგანიზებითა და ხელმძღვანელობით, სკოლის დირექციის ხელშეწყობით, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება ჩატარდა.
მასში მოსწავლეები დიდი მონდომებითა და პასუხისმგებლობით ჩაერთნენ. მათ დამსწრე საზოგადოებას პატრიოტურლი სულისკვეთებით გაჯერებული საინტერესო და მრავალფეროვანი კომპოზიციები შესთავაზეს. მოსწავლეები თემატურად გამოეწყვნენ, იცეკვეს, იმღერეს, ლექსები წაიკითხეს და სიტყვა წარმოთქვეს. მათ საქართველოს ისტორაში ამ დღის მნიშვნელობის შესახებ ისაუბრეს და პოზიცია გააჟღერეს.
აღსანიშნავია, რომ გარემო განსაკუთრებულად იყო მორთული, რაც საზეიმო განწყობას კიდევ უფრო ამაღლებდა.
როგორც სკოლაში ამბობენ, აღნიშნულმა ღონისძიებამ დიდი მოწონება და ინტერესი გამოიწვია როგორც მონაწილეებში, ასევე დამსწრე საზოგადოებაში.
26 მაისს საქართველოში დამოუკიდებლობის დღე აღინიშნება. 1918 წლის 26 მაისს თბილისში ეროვნულმა საბჭომ სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აქტვი მიიღო. საქართველოს დემოკრატიულმა რესპუბლიკამ, რომლის დამოუკიდებლობა ევროპის წამყვანმა ქვეყნებმა ცნეს, არსებობა არასრული სამი წლის თავზე, საბჭოთა რუსეთის მიერ განხორციელებული ოკუპაციის შემდეგ შეწყვიტა. საქართველომ დამოუკიდებლობის აღდგენა 1991 წლის 9 აპრილს შეძლო.