თბილისის N208 საჯარო სკოლის პედაგოგები მოსწავლეებს ქვეყნის ისტორიასა და კულტურას ადრეული ასკიდანვე აცნობენ. ამ მიზნით მასწავლებელბი მათ საინტერესო პროექტებსა და აქტივობებს სთავაზობენ, რომლებშიც კლასის თითოეული წევრი აქტიურად ერთვება.
ამჯერად, სკოლაში, IV1 კლასის მოსწავლეებმა პედაგოგ ირმა ლომიძის ხელმძღვანელობით, პროექტზე - „ტრადიციები და რიტუალები“ დიდი მოდნომებით იმუშავეს.
კლასში, მოსწავლეები ჯგუფებად დაიყვნენ და აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებით საინტერესო პრეზენტაციები წარადგინეს, სადაც საკუთარი ოჯახების ტრადიციებსა და რიტუალებზე ისაუბრეს. მოსწავლეებმა ასევე კედლის გაზეთიც შექმნეს და შემოქმედებითი უნარები შესანიშნავად გამოავლინეს. პროექტის ფარგლებში მოსწავლეები ხელოვნების მუზეუმის საგანმანათლებლო პროგრამაშიც მონაწილეობდნენ, სადაც ქვეყნის ტრადიციების შესახებ დამატებითი ინფორმაცია მიიღეს.
„პროექტის მიზანი იყო, რომ მოსწავლეებს შეძლებოდათ გაერჩიათ ტრადიციები, რომლებიც კულტურის ნაწილია და ტრადიციები, რომლებსაც ფასეულობა არ გააჩნიათ“, - აღნიშნავს მოსწავლეთა პედაგოგი.
მისი თქმით, აღნიშნული პროექტის მეშვეობით მოსწავლეებს ეცოდინებათ ოჯახური ტრადიციების პატივისცემა. მათ ასევე სოციალურ-კულტურული, მოქალაქეობრივი და უსაფრთხოების შესახებ ცნობიერება ჩამოუყალიბდებათ.
პროექტზე მუშაობის პროცესი ბავშვებისთვის საინტერესო და ნაყოფიერი იყო.
მსგავსი პროექტები მოსწავლეთა განვითარებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. ისინი საკუთარი ქვეყნის ტრადიციების შესახებ საჭირო ინფორმაციასა და ცოდნას იღებენ.