ომარ ასლანიძის სახელობის ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჯიხანჯურის საჯარო სკოლაში, დირექტორ მიხეილ ხალვაშის ხელმძღვანელობით, მოსწავლეთა პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლებას და საქართველოს ისტორიის სიღმისეულ სწავლებას დიდი ყურადღება ექცევა.
8 თებერვალს საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესია დავით აღმაშენებლის ხსენების დღეს აღნიშნავს, სკოლას არც ამჯერად გამორჩენია მნიშვნელოვანი თარიღის აღნიშვნა.
როგორც სკოლის წარმომადგენელი მანანა შაინიძე გვიყვება, საინტერესო პრეზენტაციის საშუალებით, ტექნოლოგიების გამოყენებით და საკუთარი ხელით შექმნილი ნახატებითა თუ რესურსებით განსაკუთრებით მეთერთმეტე კლასის მოსწავლეები გამოირჩეოდნენ.  მათ ასევე აღნიშნეს კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტი, კერძოდ, 1918 წლის 8 თებერვალს (ძვ.წ.ა. 26 იანვარს) ივანე ჯავახიშვილის თაოსნობით კავკასიაში პირველი უნივერსიტეტის გაიხსნა. ამ ღირსშესანიშნავი თარიღიდან 105 წელი გავიდა. ჯიხანჯურის საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა ამასთან დაკავშირებით მოამზადეს და წარმოადგინეს პრეზენტაცია.
პრეზენტატორებმა - ანუკი გორგილაძემ, ლიზი შაინიძემ, ნინი სურმანიძემ, გიორგი ანანიძემ და ქეთევან ჩხარტიშვილმა მასწავლებლებისა და მოსწავლეებისათვის კიდევ უფრო საინტერესო გახადეს გაკვეთილი. ლიზი სურმანიძემ თავისი ფანტაზიური ნიჭის გამოყენებით, გააცოცხლა დიდებული დავით აღმაშენებელი და შედევრით გააოცა თანასკოლელები.
„მადლობა მოსწავლეებს და მადლობა სკოლის მასწავლებლებს, რომელთა ძალისხმევითაც ისტორიისადმი სიყვარული დღითიდღე უძლიერდებათ თაობებს, ასევე უმაღლდებათ მოტივაცია და პატივისცემითა და სიყვარულით იხსენებენ წინაპართა ღვაწლს“, - აღნიშნავენ სკოლაში.
მოსწავლეთა საგნის მასწავლებლები არიან - შოთა ქათამაძე და ციური დავითაძე, კლასის ხელმძღვანელი კი ინგა კვაჭაძე გახლავთ.