საბავშვო ბაღებში აღსაზრდელთა კვება მუდმივად კონტროლდება და რაციონი თუ ულუფები ოფიციალური დოკუმენტითაა დარეგულირებული; თუმცა არსებობს გამონაკლისი შემთხვევები, როდესაც აღსაზრდელი განსაკუთრებულ კვებას საჭიროებს, უშაქრო, ულაქტოზო, უგლუტენო მენიუს შედგენა კი არცთუ მარტივია.
etaloni.ge-ს რამდენიმე მოგვმართეს იმის გასარკვევად, აქვს თუ არა მშობელს უფლება, განსაკუთრებული საჭიროების შემთხვევაში, ბაღში საკვები თავად მიუტანოს შვილს?
როგორც ირკვევა, მშობელს საკვების სააღმზრდელო დაწესებულებაში მიტანა ნამდვილად შეუძლია ოღონდ გარკვეული პირობების დაცვით:
უმთავრესი ისაა, რომ ყოველი დღის რაციონი უნდა იყოს მარკირებული, რომელზეც მითითებული იქნება საკვების დამზადების თარიღი და შემცველობა;
გარდა ამისა, მშობელმა უნდა დაწეროს განცხადება, სადაც აღწერს ბავშვის ჯანმრთელობის მდგომარეობას; საბუთს კი თანდართული უნდა ჰქონდეს ექიმის დასკვნა და რეკომენდაცია.  ამასთან, მშობელს, შეუძლია, მოითხოვოს შვილისთვის ინდივიდუალური მენიუ ექიმის რეკომენდაციის გათვალისწინებით.