სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ გავრცელებული ოფიციალური მონაცმებით საქართველოში სკოლების რაოდენობა წლიდან წლამდე მცირდება, ხოლო მოსწავლეთა რაოდენობა იზრდება.
2022/2023 სასწავლო წლის დასაწყისისთვის, საქართველოში სულ 2 302 ზოგადსაგანმანათ
ლებლო დაწესებულება (სკოლა) იყო, მათ შორის 2 086 საჯარო, ხოლო 216 კერძო. წინა სასწავლო წელთან შედარებით, ქვეყანაში არსებული სკოლების რაოდენობა 6 ერთეულით შემცირდა. რაც შეეხება მოსწავლეებს, ამავე პეროდში სკოლებში ჯამში - 633.3 ათასი მოსწავლე სწავლობდა, რაც წინა სასწავლო წლის მაჩვენებელს 1.4 პროცენტით აღემატება.
რეგიონების მიხედვით, ყველაზე მეტი სკოლა (17.1%) იმერეთში ფიქსირდება,ყველაზე მეტი მოსწავლე  (35.4%) კი თბილისში სწავლობს.
რაც შეეხება წინა წლების მონაცემებს, 2018-2019 სასწავლო წელს 2 313 სკოლა და 584,4 ათასი მოსწავლე იყო, 2020-2021-ში 2 309 სკოლა და 609,1 მოსწავლე იყო; 2021-2022 სასწავლო წელს 2308 სკოლა და  624,5 ათასი მოსწავლე.