ამერიკელმა მასწავლებელმა 17 წლის მოსწავლე თვითნებურად, მშობლების ნებართვის გარეშე, COVID-19-ზე აცრა.  აღნიშნული ქმედებისთვის მას სისხლის სამართლის საქმეზე სასამართლო განხილვა ელოდება.
54 წლის ბიოლოგიის მასწავლებელი ლაურა პარკერ რუსო ნიუ-იორკის შტატში, ნასაუს ოლქის სახელმწიფო სკოლაში მუშაობს. ახალი წლის დამდეგს 17 წლის მოზარდი მასწავლებლის სახლში იმყოფებოდა. სწორედ ამ დღეს მან მოსწავლეს კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა გაუკეთა.
პოლიციაში აღნიშნავენ, რომ მოსწავლემ აცრის შესახებ დედას უამბო. მშობელს ვაქცინაციაზე ნებართვა არ გაუცია, ამიტომ სამართალდამცავებს მიმართა. მასწავლებელი დააპატიმრეს. ლაურა პარკერ რუსო სასამართლოს წინაშე სისხლის სამართლის საქმეზე წარდგება.
აღსანიშნავია, რომ მასწავლებელი ვაქცინაციის ჩატარებაზე უფლებამოსილი პირი არ არის. ამიტომ, თუ სად მოიპოვა მან საინექციო პრეპარატი ჯერჯერობით უცნობია. გაურკვეველია ასევე ის თუ რას აკეთებდა მოზარდი მასწავლებლის სახლში.
ამერიკის უმეტეს შტატებში, მათ შორის ნიუ-იორკში კორონავირუსის საწინააღმდეგო აცრაზე მშობლის თანხმობაა საჭირო. ზოგიერთი მშობელი შვილის აცრის ნებართვას არ იძლევა შესაძლო გვერდითი ეფექტების შესახებ შფოთვის გამო. მაგრამ მეცნიერები აცხადებენ, რომ ვაქცინა ბავშვებისთვის უსაფრთხოა და მშობლებს შვილების აცრისკენ მოუწოდებენ.
ამასთან, აღსანიშნავია, რომ შტამი „ომიკრონის“ გავრცელებამ აშშ-ი ბავშვებში ჰოსპიტალიზაციის რაოდენობის ზრდა გამოიწვია.