2020-2021 სასწავლო წელი კარსაა მომდგარი და მიუხედავად იმისა, ახალი კორონავირუსით ინფიცირირების ათეულობით შემთხვევა ყოველდღიურად ფიქსირდება, გვარწმუნებენ, რომ სასწავლო პროცესის დაწყებას საფრთხე არ ემუქრება, მაგრამ საკითხავია, რა ფორმით აღდგება ეს ყველაფერი. გასაგებია, რომ გარკვეული ზომები, ვირუსის გავრცელების პრევენციისთვის, გამკაცრდება და სკოლებმა უკვე იციან, რა რეკომენდაციების დაკმაყოფილება მოუწევთ მოსწავლეთა თუ პედაგოგთა მაქსიმალური უსაფრთხოებისთვის. ფაქტია, სწავლა ჩვეულ რეჟიმში არ აღდგება და ახალი სასწავლო წელს გარკვეული ტრადიციების უგულებელყოფა მოგვიწევს.
საინტერესოა, რამდენად დაშვებული იქნება მასწავლებლისთვის ყვავილების ჩუქება და შესაძლებელია თუ არა, კოვიდ 19 ადამიანს ყვავილებიდან გადაედოს?
ამ კითხვაზე ერთგვაროვანი პასუხი არ არსებობს, თუმცა მსოფლიო ინფექციონისტები არაერთი კვლევის შედეგების შეჯამების შედეგად, მივიდნენ დასკვნამდე, რომ ყვავილების თაიგული, თავისთავად, საფრთხის შემცველი არ არის, ოღონდ თუ გამყიდველიცა და მყიდველიც რეკომენდაციებს ზედმიწევნით ასრულებენ, რაც პირბადის ტარებაში გამოიხატება.
მაგრამ, რა ხდება იმ შემთხვევაში, თუ უსაფრთხოების ზომები დაცული არ არის? ან ვინ აკონტროლებს, კოვიდინფიცირებილი შეეხო თუ არა თაიგულს? - მოგეხსენებათ, ამის მონიტორინგი იოლი სულაც არ არის; შესაბამისად, ვერც ვერავინ გააკონტროლებს ამ პროცესს და ასეთ დროს, თაიგულიც ინფექციის გავრცელების ისეთივე წყარო გამოდის, როგორც სხვა ყველა ნივთი!
აქედან გამომდინარე, მსოფლიო ინფექციონისტები  არ ურჩევენ მოსახლეობას ყვავილების ჩუქებას. მასწავლებლისთვის თაიგულის მირთმევა უსაფრთხოა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ამ დროს მასაც და  მოსწავლესაც პირბადე უკეთიათ... და რადგან საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციით, სკოლებში მოსწავლეებს პირბადის ტარება არ ევალებთ, არც თაიგულები გამოდის უსაფრთხო.
ასე რომ, 2020-2021 სასწავლო წელს, როგორც ჩანს, მასწავლებლისთვის თაიგულის ჩუქების მრავალწლიანი ტრადიციაც დაირღვევა.