„ბედნიერი ვიქნები თუ ეს „შავი ჭირი“ ჩემს პერიოდში მოსცილდება განათლების სისტემას“ - ბერიკა შუკაკიძე განმსაზღვრელ შეფასებაზე
განმსაზღვრელი შეფასება არის ღრმა წარსული, განმავითარებელი შეფასება - მომავალი - ასე პასუხობს მასწავლებლის სახლის ხელმძღვანელი ბერიკა შუკაკიძე კითხვას: იგეგმება თუ არა რომ განათლების სისტემა მთლიანად განმავითარებელ შეფასებაზე გადავიდეს.
მისი თქმით, ძალიან კარგი იქნება თუ განმსაზღვრელი შეფასება მოსცილდება განათლების სისტემას.
„ჩემი პირადი აზრით, განმსაზღვრელი შეფასება არის ღრმა წარსული, განმავითარებელი შეფასება - მომავალი. ჩვენ გვყავს ეროვნული სასწავლო გეგმების მიმართულებით საკმაოდ ძლიერი ჯგუფი და მასწავლებლის სახლთან ერთად ჩვენ თავისუფლად შეგვიძლია დავძლიოთ ეს და მასწავლებელიც დაისვენებს, მოსწავლეც და ყველაც. განმავითარებელ შეფასებაში ჩანს ბავშვის წარმატება, წარუმატებლობის მიზეზები და რა შეიძლება გამოსწორდეს. ეს ნიშანში არ ჩანს.
ბედნიერი ვიქნები თუ ეს ცვლილება ჩემს პერიოდს დაემთხვევა და ერთხელ და სამუდამოდ ეს „შავი ჭირი“ მოსცილდება განათლების სისტემას“, - აცხადებს ბერიკა შუკაკიძე.