როგორ მოვიქცეთ ''პრობლემურ'' ადამიანებთან?
23-10-2017
-მეორე მხარე და მისი განსხვავებული შეხედულებები ყოველგვარი ცრურწმენებისა და სტერეოტიპების გარეშე მიიღეთ - ყურადღება გაამახვილეთ არა მის პიროვნებაზე, არამედ მის ქცევაზე; ეცადეთ ჩასწვდეთ თქვენთვის ,,პრობლემური’’ ქცევის რეალურ მიზეზებს;
-ნუ ეცდებით ცალმხრივად განსაზღვროთ კონფლიქტის შინაარსი  - კომუნიკაცია მეორე მხარესთან დიალოგით დაიწყეთ და არა იმის მითითებით, თუ როგორ უნდა გადაწყდეს არსებული კონფლიკტური სიტუაცია, ან როგორ უნდა შეცვალოს ქცევა მეორე მხარემ;
-ითანამშრომლეთ მეორე მხარესთან - ერთად განსაზღვრეთ რა არის არასწორი თქვენს კომუნიკაციასა და ურთიერთობაში. კომუნიკაციის გამოსასწორებლად  თქვენი წილი პასუხისმგებლობა აიღეთ. დაფიქრდით, თუ რისი გაკეთება შეგიძლიათ სიტუაციის გამოსასწორებლად;
-ეცადეთ მეორე მხარეს ემპათიითა და გაგებით მოეკიდოთ - ყურადღება მის იმ ქცევებზე გაამახვილეთ, რომელიც თქვენთვის რთული გასაგებია. შეეკითხეთ საკუთარ თავს - როგორ მოიქცეოდით თქვენ მის ადგილას?
-დაუსვით კითხვები, რომ შესძლოთ მეორე მხარეს ინტერესების,მოლოდინებისა და სურვილების გაგება. ნუ ჩათვლით, რომ პასუხი უკვე ყველა კითხვაზე გაქვთ;
-პატივი ეცით პიროვნულ განსხვავებებს და საზღვრებს - თუ ატყობთ, რომ სიტუაციას ვერ მართავთ, დროებით დისტანცირება აჯობებს;
-ეცადეთ მიიღოთ მეორე მხარის მიერ გამოვლენილი წინააღმდეგობრივი ქცევები;
-შეინარჩუნეთ თავაზიანობა და პატივისცემა მეორე მხარის მიერ გამოვლენილი ქცევისა და სიტყვიერი გამონათქვამების მიუხედავად;
-ეცადეთ იუმორი ეფექტურად გამოიყენოთ  - ხშირად კონფლიქტური სიტუაციები არც ისე სერიოზულია, როგორც ჩანს.
წყარო: ''ინტერპერსონალური კომუნიკაცია''.