საქართველოს კორონავირუსისგან უკვე 8 გამოჯანმრთელებული პაციენტი ჰყავს. სამმა მათგანმა ინფექციური საავადმყოფო  დატოვა. ამის შესახებ ინფორმაცია თბილისის ინფექციური საავადმყოფოს ბოქსირებული განყოფილების ხელმძღვანელმა მარინა ენდელაძემ გაავრცელა.
„პირველი სასიხარულო ამბავი ის მინდა გითხრათ, რომ ორი პაციენტი დღეს კიდევ გავწერეთ, სულ სამი გამოჯანმრთელებული პაციენტი გვყავს და ახლა, დღეს საღამოსაც მივიღეთ ინფორმაცია, რომ დაგვემატა ახალი გამოჯანმრთელებულები.
მე ვერ გეტყვით ახლა, რომ ხვალ სხვებსაც გავწერთ, შეიძლება, რაღაც-რაღაცები კიდევ გასაკეთებელი გვაქვს, მაგრამ რამდენიმე ხვალაც გაეწერება, დღეს მივიღეთ ხუთი უარყოფითი პასუხი, 3-ს დაემატა 5, უკვე 8 არიან და ნელ-ნელა წამოვლენ გამოჯანმრთელებულები“,- აღნიშნა ენდელაძემ „ფორმულას“ ეთერში.
რაც შეეხება დაინფიცირებულებს, ბოლო მონაცემებით, ქვეყანაში სულ 54 ადამიანია გამოვლენილი. ამასთან, ვირუსის შიდაგადაცემაც დაწყებულია.
კორონავირუსის გავრცელების პრევენციისთვის, ბოლნისი და მარნეული მკაცრ საკარანტინო რეჟიმზე გადავიდა, პრემიერის განცხადებით, იზღუდება მარნეულის და ბოლნისის მუნიციპალიტეტებში შესვლა და გამოსვლა, იხურება ყველა ობიექტი, ხელმისაწვდომი იქნება მხოლოდ მედიკამენტების, სურსათის და კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სხვა ობიექტები.
კარანტინის გამოცხადების მიზეზი კორონავირუსით დაინფიცირებული ქალბატონი, გახდა, რომელიც, ეპიდემიოლოგების ვარაუდით, სარიტუალო ღონისძიების დროს დაინფიცირდა. რიტუალს ათობით ადამიანი ესწრებოდა, აქედან 90 უკვე დადგენილია.