17 წლის თინეიჯერმა გოგონამ, რომელიც ჩიტებს აკვირდება, გარემოს დაცვის მიმართულებით აქტიურობისთვის ბრისტოლის უნივერსიტეტისგან დოქტორის ხარისხი მიიღო. ის დიდი ბრიტანეთში ამ ჯილდოს ყველაზე ახალგაზრდა მფლობელია.
მია-როს ქრეიგი, რომელიც ცნობილია, როგორც „ჩიტი გოგონა“, გარემოსდაცვითი პრობლემების კრიზისის ეპოქაში შეეცადა ჩიტების შესწავლისა და დაცვის პროცესში თანატოლები ჩაერთო.
„ახლა, როგორც არასდროს, მნიშვნელოვანია გავაცნობიეროთ, რომ გარემოს დაცვაში არათანაბარი ჩართვა შესაძლებლობების არათანაბრობას ქმნის და უთანასწორო მსოფლიო სიცოცხლისუნარიანი ვერ იქნება. იმედი მაქვს, ყველას ცხოვრებაში იქნება ისეთი მომენტი, როგორც მე მქონდა, როცა გაანალიზებენ რაზე უნდა იზრუნონ და რისთვის უნდა იბრძოლონ“,- ამბობს გოგონა.
გოგონა უკვე 10 წელია, რაც ჩიტებს აკვირდება. მან თავის სკოლასთან ჩიტებისთვის ბაღიც გააკეთა.
მია-როსმა ბრიტანეთში მცხოვრები ფერადკანიანი, აზიელი და უმცირესობის წარმომადგენელი ბავშვებისთვის ბანაკიც შექმნა, რომ ისინი ბუნებასთან უფრო ახლოს ყოფილიყვნენ და შეესწავლათ იგი.
გარემოს დაცვაზე მზრუნველი გოგონა პოსტებს ტვიტერზე აქვეყნებს. მას სამყაროს უკეთესობისკენ შეცვლა უნდა.