სოციალურ-საგანმანათლებლო პროექტ „ეტალონის“ შემოქმედებითი გუნდი, წამყვანთან, გოჩა ტყეშელაშვილთან ერთად ამჯერად საგარეჯოს  სტუმრობს, სადაც ამ წუთებში  საგარეჯოს N1 საჯარო სკოლაში „საგარეჯოს ეტალონი მოსწავლის“ გამოვლენის ღონისძიება მიმდინარეობს.
ინტელექტ-შეჯიბრში საგარეჯოს რაიონის ყველა სკოლიდან 70 რჩეული მოსწავლე მონაწილეობს.
ღონისძიებას ესწრებიან საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის მერი - გიორგი ერბოწონაშვილი, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავჯდომარე - ოთარ ჩალათაშვილი, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის მერიის  განათლების, კულტურის, ძეგლთა დაცვის, სპორტისა და ახალგაზრდულ საკითხთა სამსახურის უფროსი - არჩილ ჯაბადარი და ახმეტის რესურსცენტრის უფროსი - მანანა ცუცქირიძე.
ღონისძიების დაწყებამდე რესურსცენტრის უფროსი დამსწრე საზოგადოებას მიესალმა და მონაწილეები მეორე ტურში გადასვლა მიულოცა. ღონისძიებას დაესწრო საგარეჯოს რაიონის დეპუტატი რომან მუჩიაშვილი, რომელმაც მონაწილეები განსაკუთრებულად გაამხნევა.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის მერია პროექტში გამარჯვებულ მოსწავლეს 1 წლის მანძილზე ყოველთვიურად 100 ლარიან სტიპენდიას დაუნიშნავს. ეს ინფორმაცია სცენიდან დეპუტატმა რომან მუჩიაშვილმა გააჟღერა, რასაც მაყურებლის დიდი ოვაცია მოჰყვა.
კონკურსის დაწყებამდე  2017-2018 სასწავლო წლის საგარეჯოს ეტალონი მოსწავლე ტატო ჩართოლანი „ეტალონის ოქროს ფონდის“ წევრი გახდა და დიპლომი გადაეცა. მის მშობლიურ უდაბნოს საჯარო სკოლასა და დირექტორს მარიამ გელაშვილს ოქროს დიპლომი, ეტალონი-მოსწავლის აღზრდისთვის.