ზოგადი განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის შექმნისა და ადმინისტრირების წესი და პირობები  განსაზღვრავს სისტემის შექმნისა და ადმინისტრირების, სისტემაში ინფორმაციის დამუშავების (სისტემაში ინფორმაციის შეტანა, შენახვა, შეცვლა, გამოყენება ან/და გაცემა) წესებს და პირობებს, ასევე პასუხისმგებლობებს სისტემაში ინფორმაციის დამუშავებაზე.
სისტემა წარმოადგენს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის სერვერზე განთავსებულ ელექტრონულ მონაცემთა ბაზას, რომელიც აერთიანებს კანონმდებლობის საფუძველზე განსაზღვრულ ინფორმაციას და რომელშიც ინფორმაციის დამუშავება ხორციელდება მხოლოდ ავტორიზებული მომხმარებლების მიერ.
გაეცანით, რა მონაცემები გროვდება სისიტემაში მოსწავლისა და მშობლის, ან მისი კანონიერი წარმოადგენლის/მეურვის შესახებ;
სისტემა მოსწავლის შესახებ მოიცავს შემდეგ ინფორმაციას/მონაცემებს/დოკუმენტაციას:
ა) სახელი, გვარი, პირადი ნომერი, დაბადების თარიღი, სქესი, მოქალაქეობა;
ბ) მისამართი (იურიდიული/ფაქტობრივი);
გ) ჩარიცხვის უფლების მქონე პირის რეგისტრაციის თარიღი;
ე)  მოსწავლის  ჩარიცხვის,  სტატუსის  შეჩერების/შეწყვეტის ესახებ  ინფორმაცია,  აღნიშნულის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
ვ) სექტორი, კლასი, პარალელური კლასი და განაყოფი, რომელშიც ჩაირიცხა/სწავლობს მოსწავლე;
ზ) კლასის დაძლევის შესახებ ინფორმაცია, შესაბამისი დამადასტურებელი დოკუმენტი;
თ) მოსწავლის მიერ პროგრამის დასრულების შემდეგ დასრულების დამადასტურებელი დოკუმენტი;
ი)  მოსწავლის  მშობლების/კანონიერი  წარმომადგენლის/მეურვის  სახელი,  გვარი,  პირადი  ნომერი, დაბადების თარიღი, სქესი, მოქალაქეობა, ტელეფონის ნომერი;
კ) სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლის (შესაბამისი დარღვევის ტიპის მითითები
თ) სტატუსი, აღნიშნულის დამადასტურებელი მულტიდისციპლინური გუნდის დასკვნა;
ლ) სოციალურად დაუცველი პირის სტატუსი;
მ) შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მოსწავლის სტატუსი;
ნ) ბრალდებულის/მსჯავრდებულის სტატუსი – ბრალდებული/მსჯავრდებული მოსწავლის არსებობის შემთხვევაში; ო) მოსწავლის ლტოლვილის, ჰუმანიტარული სტატუსის და თავშესაფრის მაძიებლის სტატსი;
პ) საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული სხვა მონაცემები.
სისტემაში დაწესებულებების მიერ ამ მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული ინფორმაცია აისახება შესაბამისი აქტის ძალაში შესვლიდან ხუთი სამუშაო დღის ვადაში, ხოლო თუ ინფორმაციის არსებობა არ უკავშირდება აქტის გამოცემას – შესაბამისი გარემოების დადგომიდან არაუგვიანეს ხუთი სამუშაო დღის ვადაში (გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც ამ საკითხის მომწესრიგებელი
სპეციალური  სამართლებრივი  აქტით  გათვალისწინებულია  კონკრეტული  ინფორმაციის სისტემაში ასახვის განსხვავებული ვადები). 3. პროგრამებზე ჩარიცხვის უფლების მქონე/ჩარიცხული უცხო ქვეყნის მოქალაქეს ან მოქალაქეობის არ მქონე პირს, რომელსაც საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით არ აქვს მინიჭებული პირადი ნომერი, სისტემა პირის იდენტიფიცირებისათვის ავტომატურად ანიჭებს უნიკალურ კოდს, რომელიც შედგება 11 სიმბოლოსგან.