იერუსალიმში წმინდა ცეცხლის გადმოსვლის რიტუალი, ისევე როგორც გასულ წელს, კორონავირუსის პანდემიის გამო დაწესებული შეზღუდვების პირობებში ჩატარდება.
ამის შესახებ ბრიფინგზე, ისრაელის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მსოფლიო რელიგიების დეპარტამენტის დირექტორმა შარონ რეგევმა განაცხადა.
„ღვთაებრივი ცეცხლის გადმოსვლის ცერემონიალი წელს, ისევე როგორც შარშან, სამთავრობო რეკომენდაციების და კორონავირუსის პანდემიის გამო დაწესებული შეზღუდვების ფონზე ჩატარდება“,- აღნიშნა რეგევმა.
მისი თქმით, წლევანდელი ცერემონიალი 2500 მორწმუნის მონაწილეობით წარიმართება, რომლებიც უსაფრთხოების „მწვანე სტანდარტის“ რეკომენდაციებს დააკმაყოფილებენ. კერძოდ, აღდგომის ტაძარში 11 ქვეყნის, მათ შორის საქართველოს, დელეგაციას დაუშვებენ.
თავდაპირველი გეგმის მიხედვით, ცერემონიალი მაცხოვრის აღდგომის ტაძარში, ისრაელის დროით, დილის 9:30 საათზე დაიწყება და დაახლოებით 14:15 საათამდე გაგრძელდება. ამის შემდეგ, ცეცხლი უცხოელ დელეგაციებს გადაეცემათ.
ტრადიციის მიხედვით, მორწმუნეები წმინდა ცეცხლის გადმოსვლას იერუსალიმში დიდ შაბათს ელოდებიან. წელს ეს დღე 1-ელ მაისს უწევს.