სწავლება დროსთან ერთად უფრო რთული ხდება. მართალია მასწავლებლები დროზე ფეხის აწყობას ცდილობენ, მაგრამ ახალი დაბრკოლებები მუდმივად ჩნდება.
„ეტალონი“ გთავაზობთ 7 ყველაზე გავრცელებულ გამოწვევას, რის წინაშეც დღეს მასწავლებლები დგანან.
მოსწავლეებს​ შთააგონონ​, ძლიერი თვითმიზანი ჰქონდეთ
მასწავლებლები უნდა ცდილობენ, მოსწავლეები საგნით დააინტერესონ და სასკოლო და საშინაო დავალებები სახალისოდ დაანახონ. მათი სისუსტეების გასაძლიერებლად მუშაობდნენ და აჩვენონ, რომ სწავლა განვითარებაა და არა ტკივილი.
დიფერენცირებული და პერსონალიზებული სწავლება
რაც ერთ მოსწავლესთან მუშაობს, სხვებთან არაეფექტურია. მასწავლებლები ამას ხვდებიან ხოლმე, თუმცა მრავალფეროვანი გზების დატესტვაზე მაინც უარს ამბობენ. მხოლოდ ზოგად სტანდარტებს არ უნდა მიჰყვეთ, რისკენაც მედია ან დამკვიდრებული წესები გიბიძგებთ, როცა ხედავთ, რომ თქვენს მოსწავლეებს განსხვავებული მიდგომები სჭირდებათ.
მოსწავლეები სკოლის გარეთაც სწავლობდნენ
მოსწავლეები რასაც სკოლაში აკეთებენ, ნაწილია საჭიროებისა, რომ აკადემიურ წარმატებას მიაღწიონ. ამ მოცემულობის გამო, მასწავლებლები მათ ავალებენ, სკოლის გარეთაც აქტიურად სწავლობდნენ.  მასწავლებელი უნდა ეცადოს დავალებები მომაბეზრებელი იძულება არ იყოს.
დრო ადმინისტრაციული საქმიანობისთვის
კლასში მუშაობა, გეგმის დაწერა, გაკვეთილისთვის მომზადება თუ ნაშრომების შემოწმება იმდენად ბევრ დროს მოითხოვს, მათ შორის შაბათ-კვირას, რომ მასწავლებლებს სკოლის ადმინისტრაციასთან აქტიური თანამშრომლობის შესაძლებლობა და ენერგია აღარ რჩებათ.
თანამედროვე ტექნოლოგიების ათვისება
ინტერნეტის და ტექნოლოგიების განვითარებასთან ერთად მასწავლებლებს მუშაობა ურთულდებათ, რადგან ჰგონიათ, რომ სიახლეებს ვერ აითვისებენ და დროსა ვერ დაეწევიან.
მშობელთა ჩართულობა
მშობლების ინფორმირებულობა და სწავლის პროცესში ჩართულობა პედაგოგებისთვის უდიდესი გამოწვევაა.  მასწავლებლები მშობელთა კრების ჩატარებით, სატელეფონო ზარებით თუ სხვა გზებით ცდილობენ მშობლები ინფორმირებულები და შვილის განათლების პროცესში ჩართულები გახადონ.
უკუკავშირი განავითარონ
მოსწავლეების პოტენციალის გაზომვა პედაგოგებისთვის საკმაოდ რთულია, თუმცა მიღებული უკუკავშირით ბევრი დასკვნის გაკეთება შეიძლება.