ბოლოს მოსამზადებელი ჯგუფის აღსაზრდელმა ნიკოლოზ შუბითიძემ გააგრძელა მოსწავლეთა ამაღლებული პათოსი და ლექსით სამშობლოზე დიდი ხალისი შეიტანა ღონისძიების მსვლელობაში. მან ქართული არმიის ფორმაში გამოწყობილმა ომახიანად შემოსძახა:
„...არ შემაჩეროთ მტერს ანდერძი უნდა ავუგო...“
„...დიდი ილიას, აკაკის და ვაჟას ერი ვართ...“
ეს დღე იმითაც იყო მნიშვნელოვანი, რომ მოსწავლეების შემოქმედებით ღონისძიებას დაესწრნენ საპატიო სტუმრები: საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების პრეზიდენტი მაია კობახიძე; ვიცეპრეზიდენტი მარი ალუღიშვილი; სპმთპ-ის ხაშურის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე, ზიზი ელისაშვილი; ადგილობრივი თემის ხელმძღვანელი პირები: როინ ცხოვრებაძე და მიშა კაპანაძე; სოფელ ტკოცის წნინდა გიორგის სახელობის ტაძრის წინამძღოლი † ს.ქ. იღუმენი იოანე;
განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანი იყო მოსწავლეებისა და სკოლის დანარჩენი საზოგადოებისათვის ხაშურის მუნიციპალიტეტის მერის, გიორგი გურასპაშვილის და ხაშურის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსის ზვიად გოგუაძის სტუმრობა. მათზე შთაბეჭდილების მოხდენა მოსწავლეების მხრიდან და აზრის გაზიარება. ამასთანავე, სკოლაში არსებული მოსამზადებელი ჯგუფის პატარებს პირადად მიეცათ შესაძლებლობა უდიდესი მადლიერება გამოეხატათ, ამ ცოტა ხნის წინათ, საბავშვო გასართობი ატრაქციონების გახსნის გამო. მათი წვლილი ამ საქმეშიც დიდია!
მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისათვის შთამბეჭდავი იყო მაია კობახიძის დადებითი ემოციები მოსწავლეთა შემოქმედებითი უნარების გამოვლინების გამო, მან ისიც აღნიშნა, რომ თვალში მოსახვედრი იყო მოსწავლეთა ვიზუალური მხარე, რომელიც თანხვედრაში იყო მათ ეროვნულ სულისკვეთებასთან და შეაქო ისინი.
პედაგოგების მთავარმა უფლებადამცველმა საინტერესო საუბარი გამართა სკოლის პედაგოგებთან, ესაუბრა მათთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე, რითაც პედაგოგების კმაყოფილება გამოიწვია.
ღონისძიების შემდეგ სტუმრებმა დაათვალიერეს სკოლაში არსებული მხარეთმცოდნეობის მუზეუმი და ეწვივნენ მონასტერს. იქ მოღვაწე † ს.ქ. იღუმენმა იოანემ გულთბილი მასპინძლობა გაუწია.
ღონისძიების მთავარი ორგანიზატორები იყვნენ: ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი მანანა კანთელაშვილი, მათემატიკის მასწავლებელი ლალი ბურდიაშვილი, მხატვრულ გაფორმებაზე იმუშავა დაწყებითი (ხელოვნების) მასწავლებელმა ხათუნა შუბითიძემ. ღონისძიების მომზადებაში, როგორც ყოველთვის ერთსულოვანი იყო სკოლის ყველა თანამშრომელი.
სკოლის დირექცია მადლობას უხდის საპატიო სტუმრებს სკოლაში მობრძანებისათვის, მოსწავლე-ახალგაზრდების მხარდაჭერისა და პატივისცემისათვის. ასევე სასკოლო საზოგადოებას - კიდევ ერთი საინტერესო და დასამახსოვრებელი დღისათვის.