მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით, ახალციხეში, არაქართულენოვანი სკოლების მხარდაჭერის ქვეპროგრამის შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა, რომელშიც ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების, სამცხე ჯავახეთისა და ქვემო ქართლის არაქართულენოვანი სკოლების/სექტორების მოსწავლეები მონაწილეობდნენ.
შემაჯამებელი ღონისძიების ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელმა მოსწავლეებმა სტუმრებს, შემეცნებითი ექსკურსია მოუწყვეს. ასევე მოეწყო კალიგრაფიისა და თიხის მასტერკლასები, ნახატების, ხელნაკეთი ნივთებისა და პროგრამის ფარგლებში შექმნილი სასწავლო რესურსების გამოფენა. წარმოდგენილი იყო კულინარიული კუთხეები. ღონისძიებას განსაკუთრებული მრავალფეროვნება შესძინა მოსწავლეების მიერ შესრულებულმა საკონცერტო ნომრებმა.
დღეისათვის, საქართველოს მასშტაბით, პროგრამის ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობების სკოლებსა და სექტორებზე სახელმწიფო ენის გაძლიერების მიზნით მივლენილია 143 კონსულტანტ-მასწავლებელი.