ეროვნულ გამოცდებზე ერთადერთი ცვლილება ტესტის ხანგრძლივობას შეიძლება შეეხოს, რაც გარკვეული დავალებების ცვლას გამოიწვევს - სოფიო გორგოძე
03-10-2020
იგეგმება თუ არა ცვლილებები 2021 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე? - კითხვას შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი სოფიო გორგოძე პასუხობს და აღნიშნავს, რომ ცვლილებები შეიძლება შეეხოს მხოლოდ ტესტის ხანგრძლივობას.
„ჩვენ ყოველ წელს ვაკეთებთ ანალიზს, ამ წელსაც ასე მოხდა. მოდელი იგივე რჩება - სამი სავალდებულო გამოცდა და მეოთხე თუ უნივერსიტეტი მოითხოვს. სამედიცინო მიმართულებით ისევ ოთხი სავალდებულო საგანი ჩაბარდება. ამ მხრივ არაფერი იცვლება.
ერთადერთი, თუ რაიმე ცვლილებები დაიგეგმა და უახლოეს ერთ თვეში ეს ყველაფერი გვეცოდინება, ეს შეიძლება შეეხოს ტესტის ხანგრძლივობას. გვინდა ვნახოთ რამდენად შეგვიძლია შევამციროთ ზოგიერთი ტესტის ხანგრძლივობა, რომელიც მაგალითად, ოთხ საათიანია. ამან შეიძლება ფორმატში გარკვეული ცვლილება და გარკვეული ტიპის დავალებების ცვლა გამოიწვიოს. ზოგადად, ყოველ წელს, რომ დავალებების ტიპები იცვლებოდეს კარგია, რადგან ტესტი თუ დაიშტამპა, ყველა ტესტზეა ორიენტირებული, მისი შევსების ტექნიკებს სწავლობენ, ცოდნას კი არ იღებენ. ამ კუთხით შეიძლება გარკვეული ცვლილებები შევიდეს“, - განაცხადა შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა სოფიო გორგოძემ.