ევროპელი ექიმები კორონავირუსთან ბრძოლისას ჩინელი კოლეგების შეცდომებს იმეორებენ. ამის შესახებ Bloomberg წერს.
ყველაზე სერიოზულ შეცდომად ჩინელმა ექიმებმა დაასახელეს მედიკოსების არასაკმარისი დაცულობა, რომელებიც ინფიცირებულებს უვლიან. ამის გამო იზრდება ავადობის სიხშირე ექიმებსა და მედდებს შორის. ასე უხანში კორონავირუსთან ბრძოლის პირველ კვირებში ათასობით მედიკოსი დასნეულდა, მათგან მინიმუმ 46 გარდაიცვალა, რადგან დაცვის საშუალებები საკმარისი არ აღმოჩნდა.
გარდა ამისა, ზოგიერთ COVID-19-ით დაინფიცირებულს თავდაპირველად აღენიშნებოდა მხოლოდ მსუბუქი სიმპტომები ან ისინი საერთოდ არ ჰქონდათ. ამის გამო დაავადებულები გაუცნობიერებლად ავრცელებენ ვირუსს. ამათან დაკავშირებით ჩინელი ექიმები ტესტების ჩატარების მნიშვნელობაზე საუბრობენ, რომლებიც დაავადების საწყის სტადიაზე აღმოჩენის შესაძლებლობას იძლევა.
განსაკუთრებით ჩინელმა ექიმებმა ხაზი გაუსვეს აუცილებლობას ადამიანებმა სიფხიზლე გამოიჩინონ მაშინაც კი როდესაც ინფექციის აფეთქება ლოკალიზებული იქნება. მათი თქმით, ინფიცირების ახალი შემთხვევების გამორიცხვა არ შეიძლება.