განათლების მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილის, ეკატერინე დგებუაძის თქმით, სკოლები თავად გადაწყვეტენ, თუ როგორ აანაზღაურებენ კორონავირუსის გამო შეჩერებულ სასწავლო პროცესს.
„ეროვნული სასწავლო ცენტრის ექსპერტები ამ ეტაპისთვის მუშაობენ რეკომენდაციებზე, რომლის ფარგლებშიც თითოეული სკოლა თავისი მოსწავლის რაოდენობით, შესაძლებლობების ფარგლებში შეძლებს ეროვნული სასწავლო გეგმების ისე მოდიფიცირებს, რომ სასწავლო წლის დასრულებამდე თითოეულ მოსწავლესთან მიმართებაში განსაზღვროს პროგრამა.
შესაძლებელია გამოყენებული იყოს შაბათი დღე, შესაძლებელია დაემატოს გაკვეთილები. ამ მიმართულებით ჩვენ სკოლას მივცემთ თავისუფალ, მოქნილ გრაფიკს“, - ამის შესახებ ტელეკომპანია "იმედს" ეკატერინე დგებუაძემ განუცხადა.
საქართველოს მთავრობის განცხადებით, ჯანდაცვის, შინაგან საქმეთა, იუსტიციის, საგარეო, ეკონომიკის, განათლების, ფინანსთა, რეგიონული განვითარებისა თუ სხვა სამინისტროები გადავიდა მუშაობის 24-საათიან საგანგებო რეჟიმზე.
კორონავირუსთან დაკავშირებით მოქმედ უწყებათაშორისი საბჭოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს მასშტაბით სასწავლო და სააღმზრდელო დაწესებულებებში გამოცხადებული არდადეგები პირველ აპრილამდე გახანგრძლივდა.
როგორც სამინისტრომ სასწავლო პროცესის გადადების შემდგომ განაცხადა, მუშაობს ინსტრუქციებზე, რომლებიც სკოლებს, მოქნილ ეროვნულ სასწავლო გეგმაზე დაყრდნობით, მისცემს საშუალებას დაგეგმონ სასწავლო პროცესი იმგვარად, რომ ეროვნული სასწავლო გეგმის მიზნები სრულად იყოს მიღწეული.