ყველასთვის ცნობილია, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია ბავშვისთვის თვალსაწიერის გაფართოება და მათთვის წიგნების შეყვარება. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება ქუთაისის N16 საჯარო სკოლის პედაგოგთა საინტერესო ინიციატივა, რომელიც წიგნისა და საავტორო უფლებების საერთაშორისო დღეს მიეძღვნა.
ამ დღის აღსანიშნავს, ყოველწლიურად უერთდება სკოლა, ამჯერად მეოთხე კლასის მოსწავლეებმა დაწყებითი კლასის მასწავლებლის - ლანა კილაძისა და კომპიუტერული ტექნოლოგიების მასწავლებლის - ზურაბ ხაკიანის ინიციატივით, შექმნეს სასწავლო რესურსი, სახელმძღვანელო - „სახალისო სავარჯიშოები სკოლამდელი ასაკის ბავშვებისათვის“.
მოსწავლეებმა ინტერნეტის გამოყენებით საძიებო სისტემიდან შეარჩიეს და გადმოწერეს სავარჯიშოები სკოლამდელი ასაკის მოსწავლეებისათვის და წიგნის საერთაშორისო დღეს საჩუქრად გადასცეს ბაღის მოსწავლეებს.
სკოლაში აღნიშნავენ, რომ მსგავსი აქტივობებით მოსწავლეებს განუვითარდათ ციფრული წიგნიერებისა და შემოქმედებითი აზროვნების უნარები. ასევე გაიზარდა მათი მოტივაცია და ჩართულობა სასკოლო ცხოვრებაში.