რა უნდა გააკეთოს სკოლამ მოსწავლეთა თანასწორუფლებიანობის დაცვის მიზნით და რა ეკრძალება დირექციას?
10-06-2023
მოსწავლეები თანაბარი უფლებებით უნდა სარგებლობდნენ, ამ საკითხზე თითოეული მასწავლებელი უნდა ზრუნავდეს, განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა კი დირექციას აკისრია.
ეროვნულ სასწავლო გეგმაში თანასწორუფლებიანობის დაცვის მიზნით სამი მიმართულებაა განსაზღვრული, ესენია: სკოლაში მიღება, მოსწავლეთა კლასებში განაწილება და სწავლა-სწავლების პროცესში თითოეული მოსწავლის ხელშეწყობა.
დოკუმენტში განმარტებულია:
სწავლა-სწავლების პროცესში თანასწორუფლებიანობის დაცვის მიზნით:
• დაუშვებელია მოსწავლეების განაწილება კლასებში აკადემიური მოსწრების მიხედვით;
• დაუშვებელია, რომ საჯარო სკოლამ დააწესოს ბარიერები მოსწავლეთა მიღებასთან დაკავშირებით და მიიღოს მხოლოდ სასკოლო მზაობით გამორჩეული ან მაღალი აკადემიური მოსწრების მქონე მოსწავლეები. (ამ პუნქტის მოქმედება არ ვრცელდება საგნის/საგნების გაძლიერებული სწავლების სტატუსის მქონე საჯარო სკოლისთვის);
• განვითარების თანაბარი შესაძლებლობის მისაცემად, სკოლა ვალდებულია მოსწავლეები უზრუნველყოს მრავალფეროვანი სასწავლო პროცესით - ინდივიდუალური მიდგომისას სხვადასხვა მეთოდის, სტრატეგიის, პრობლემათა გადაჭრის გზებისა თუ აქტივობათა ტიპების გამოყენებით.