ფოთის ბიუჯეტში გაწერილია ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების დაწესებულებების ხელშეწყობის პროგრამა. დოკუმენტის თანახმად, მუნიციპალიტეტი ვალდებულია გამოყოს სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების შეუფერხებელი ფუნქციონირებისათვის საჭირო ფინანსები.
დღეის მდგომარეობით, ქალაქ ფოთის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე  ფუნქციონირებს 15 სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულება, სადაც სააღმზრდელო პროცესს გადის 1353 ბავშვი. ბაგა-ბაღებში, ჯამში, დასაქმებულია 162 აღმზრდელი, ადმინისტრაციული და ტექნიკური პერსონალი.
სკოლამდელი დაწესებულებების  ფუნქციონირების პროგრამის მიზანია: ბაგა-ბაღებში სრულფასოვანი სააღმზრდელო გარემოს შექმნა, სანიტარული და ჰიგიენური ნორმების დაცვა, მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის გაუმჯობესება; კვების ორგანიზებისა და  რაციონის ნორმების  დაცვა, ძირითადი აქტივების მიმდინარე  შეკეთება  და მოვლა-შენახვა, დასაქმებული  პერსონალის შრომითი პირობების გაუმჯობესება.
„ა(ა)იპ თვითმმართველ ქალაქ ფოთის სკოლამდელ სააღმზრდელო გაერთიანებაში" ბავშვთა კვებისათვის დადგენილია ერთ ბავშვზე 4.3 ლარი დღეში, რომელიც განისაზღვრება არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის „თვითმმართველი ქალაქ ფოთის სკოლამდელი სააღმზრდელო გაერთიანების“ დირექტორის მიერ დამტკიცებული მენიუთი (ბავშვთა კვების რაციონიდან და ღირებულებიდან გამომდინარე, დამტკიცებულ მენიუში დასაშვებია ერთ ბავშვზე გათვლილი კვების ღირებულების ცდომილება თეთრებით)“, - აღნიშნულია დადგენილებაში.