ავთანდილ დეკანოიძის სახელობის ქალაქ ქუთაისის N32 საჯარო სკოლაში წარმატებით მუშაობს ეკოკლუბი - „ახალი სხივი“, რომლის წევრებიც აქტიურ გარემოსდაცვით საქმიანობას ეწევიან.
ამჟამად, მოსწავლეები მასშტაბურ გარემოსდაცვით კონკურსში - „ნიკო კეცხოველის პრემია“ მონაწილეობენ, რომლის ფარგლებშიც არაერთ აქტივობას ახორციელებენ.
„ნიკო კეცხოველის სასკოლო კონკურსი“ არის საქართველოში ერთ-ერთი წამყვანი გარემოსდაცვითი ინიციატივა, რომელიც მიზნად ისახავს მოსწავლეებში ეკოლოგიური ცნობიერების ამაღლებასა და მდგრადი განვითარების ხელშეწყობას.
სკოლის ეკოკლუბი „ახალი სხივი“ მოსწავლეთა თვითმმართველობასთან ერთად მეორე წელია აქტიურადაა ჩართული კონკურსში. შარშან, ეკოკლუბმა 970 ნერგი მოაგროვა და ნახევარფინალშიც გადავიდა. წელსაც მოსწავლეები აქტიურად ჩაერთნენ კონკურსში.
22 ნოემბერს, ეკოკლუბის წევრებმა მოაწყვეს პრეზენტაციები საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეებისათვის, რომლებზეც მათ დეტალურად ესაუბრნენ კონკურსის მიზნებისა და ამოცანების, მონაწილეობის პირობების, წინა წლების წარმატებული პროექტებისა და მაგალითების შესახებ.
ეკოკლუბის წევრებმა - დარეჯან გელენიძემ და სალომე ეჯიბიამ შექმნეს საპრეზენტაციო მასალები, რომლებზეც მოკლედ და თვალსაჩინოდ იყო ასახული კონკურსის შესახებ მთავარი ინფორმაცია.
მოსწავლეებთან გაიმართა ღია დისკუსიები, რომლებზეც განიხილეს, თუ რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს კონკურსს გარემოსდაცვითი პრობლემების გადაჭრაზე.
„ამ ინიციატივის მიზანი იყო „ნიკო კეცხოველის სასკოლო პრემიის“ მონაწილე მოსწავლეების მოტივირება და ჩართულობის გაზრდა, რაც არა მხოლოდ ეკოკლუბის, არამედ სკოლის ეკოლოგიურ განვითარებას შეუწყობს ხელს“,- აღნიშნავენ სკოლაში.