საჯარო სკოლებისთვის სასწავლო კვირა ხუთდღიანია, თუმცა საჭიროების შემთხვევაში, დასაშვებია კვირაში ექვსდღიანი სწავლებაც. როდისაა მოსალოდნელი შაბათ დღეს სწავლა და რა შეიძლება გახდეს სასწავლო დღის დამატების მიზეზი?
ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით, ექვსდღიანი სწავლება დასაშვებია, თუ:
• სკოლის სასწავლო გეგმიდან გამომდინარე სკოლა გადაწყვეტს ყოველდღიური საათობრივი ბადის განტვირთვას,
• გაუთვალისწინებელი მიზეზების გამო სკოლაში გაცდება სასწავლო დღე/დღეები. ამ შემთხვევაში სკოლა ვალდებულია ინფორმაცია მიაწოდოს სამინისტროს,
• ობიექტური მიზეზების გამო სკოლა მიზანშეწონილად მიიჩნევს კვირის რომელიმე დღე განსაზღვროს დასვენების დღედ სამინისტროსთან შეთანხმებით.
ჩამოთვლილი მიზეზები დოკუმენტშია გაწერილი, თუმცა დღესდღეობით პანდემია კიდევ ერთი მიზეზია, რის საფუძველზეც სკოლის დირექციას უფლება აქვს ექვსდღიანი სწავლება დააწესოს.
დღევანდელი რეკომენდაციების მიხედვით, სასწავლო პროცესის დაგეგმვისას, სკოლის ინფრასტრუქტურული შესაძლებლობებიდან გამომდინარე, სკოლების განტვირთვის მიზნით, შესაძლებელია ონლაინ სწავლების დღედ გამოყენებული იქნას შაბათი დღე. ასევე, დასაშვებია, შაბათი დღის გამოყენება დასწრებითი სწავლებისთვის.