მუსიკის პედაგოგთა პროტესტს, რომ კონპეტენციის დადასტურების გამოცდაზე არასაპროგრამო მასალა იყო მოსული შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი პასუხობს. როგორც etaloni.ge-სთვის მოწოდებულ ინფორმაციაშია აღნიშნული, პროგრამაში ნამდვილად არ არის დასახელებული ზოგიერთი კონკრეტული ნაწარმოები, მაგრამ საგამოცდო პროგრამა სწორედ იმას ითვალისწინებს, რომ გამოსაცდელს დასახელებული ავტორების შემოქმედება თითქმის სრულად უნდა ჰქონდეს შესწავლილი.
„საგამოცდო პროგრამაში ჩამოთვლილი არიან მხოლოდ ავტორები, მათი ორიოდე ნაწარმოები კი მხოლოდ სანიმუშოდ არის მითითებული. ტესტის დავალებებში შეტანილია ამ კომპოზიტორთა საეტაპო მნიშვნელობის ქმნილებები და გათვალისწინებულია თითოეული მათგანის შემოქმედების განსაკუთრებული მახასიათებლები და მხატვრული თავისებურებები.
ამ ტიპის დავალებები გამოიყენება მაღალი სააზროვნო უნარების შესამოწმებლად, რაც სრულ შესაბამისობაშია მუსიკის საგამოცდო პროგრამის პროფესიული უნარ-ჩვევების ნაწილში მითითებულ შემდეგ მოთხოვნებთან: „უცნობი ტიპური მუსიკალური ნაწარმოების ანალიზი“ და „მსჯელობა კომპოზიტორის შემოქმედებასა და შემსრულებლის სტილზე“.
ასეთი ტიპის დავალებები საგამოცდო ტესტში პროცენტულად გაცილებით ნაკლებია, ვიდრე პროგრამაში მითითებული მასალა გულისხმობს.
მართალია, პროგრამაში დასახელებული არ არის ზოგიერთი კონკრეტული ნაწარმოები, მაგრამ საგამოცდო პროგრამა სწორედ იმას ითვალისწინებს, რომ გამოსაცდელს დასახელებული ავტორების შემოქმედება თითქმის სრულად უნდა ჰქონდეს შესწავლილი, ფრჩხილებში მოცემული ნაწარმოები კი, როგორც უკვე აღინიშნა, მხოლოდ ნიმუშებია და არა ერთადერთი სავალდებულო მასალა. ამდენად, ტესტში შეტანილი დავალებები არ სცდება საგამოცდო პროგრამის მოთხოვნებს“, - აღნიშნულია შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში.