აუცრელ ბავშვებს საბავშვო ბაღში არ იღებენ, მშობელს კი შესაძლოა, ჯარიმა დაეკისროს - ბავშვების აცრა ჩეხეთში 9 დაავადებაზეა სავალდებულო
08-04-2021
სავალდებულო ვაქცინაციაზე ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დღეს გადაწყვეტილება გამოიტანა. ეს მის ისტორიაში პირველი გადაწყვეტილებაა.
ინფორმაციას ავრცელებს ქეთი აბაშიძე, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენელი.
მისი ცნობით, სასამართლოს დიდმა პალატამ (16 ხმით ერთის წინააღმდეგ) თქვა, რომ ბავშვთა სავალდებულო ვაქცინაცია არ არღვევს პირადი ცხოვრების პატივისცემის უფლებას, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-8 მუხლის მიხედვით.
სასამართლომ მიუთითა, რომ სავალდებულო ვაქცინაცია არის პირადი ცხოვრების პატივისცემის უფლებაში ჩარევა, თუმცა ჩეხეთს აქვს ლეგიტიმური მიზანი და შეფასების ფართო ზღვარი. სავალდებულო ვაქცინაცია ბავშვისვე საუკეთესო ინტერესებს ემსახურება. იცავს მათი და სხვების ჯანმრთელობასა და უფლებებს.
ჩეხეთში ბავშვების აცრა სავალდებულოა 9 დაავადებაზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მშობლებს, შესაძლოა, დაეკისროთ ჯარიმა. აუცრელ ბავშვებს არ იღებენ საბავშვო ბაღში.
აუცრელი ბავშვის ბაღში არ-მიღება და/ან მშობლის დაჯარიმება კი პროპორციულ ღონისძიებებად იქნა მიჩნეული, რომლებიც „აუცილებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში“.