მაძიებელი მასწავლებლებისა და პროფესიაში შესვლის მსურველთა გამოცდები პიკურ ფაზაშია. ტესტირებიდან გამოსული აპლიკანტები სხვადასხვაგვარად აფასებენ საკითხების სირთულესა და ზოგადად, გამოცდის მიმდინარეობას - ზოგისთვის რთულია, ზოგისთვის - არც ისე, თუმცა არიან ისეთებიც, ვინც საკუთარი თავით კმაყოფილია, მაგრამ სკოლაში დასაქმების იმედი ნაკლებად აქვს.
სწორედ ამ საკითხზე ესაუბრა გამოცდიდან გამოსული აპლიკანტი Etaloni.ge-ს, რომელმაც აღნიშნა, რომ დანებებას არ აპირებს და თუ უახლოეს მომავალში მუშაობას არ დაიწყებს, ერთ-ერთი სკოლის დირექტორს სასამართლოში უჩივლებს, რადგან ამ უკანასკნელმა, სკოლაში დასაქმების სანაცვლოდ, ქრთამი მოსთხოვა:
„აი, ბოლოჯერ ვცდი ბედს და მერე მართლა აღარ ვიცი, რას ჩავიდენ... არც კანონი გვიცავს მაძიებლებს და ამიტომ ვართ ასე... იცით, დირექტორმა 3 500 ლარი მომთხოვა დასაქმებაში! ჯერ შეგნებულად არ ვიტყვი, რომელი სკოლაა, მაგრამ თუ კვლავ ვერ ვიშოვი სამსახურს, სასამართლოშიც წავალ და მტკიცებულებებსაც წარვადგენ ისე, რომ სინდისიც არ შემაწუხებს!“ - განაცხადა მასწავლებლობის მსურველმა გამოცდიდან გამოსვლის შემდეგ.