წალენჯიხაში ''ეტალონის'' პირველი ტურის ორგანიზებაში, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის გამგეობა რესურსცენტრთან და სკოლების წარმომადგენლებთან ერთად იყო ჩართული.
ტესტირების დღესთან დაკავშირებით, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ყველა სკოლა წინასწარ იყო ინფორმირებული.
წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის გამგეობის კულტურისა და ძეგლთა დაცვის განყოფილების უფროსმა ნანა მოლაშხიამ აღნიშნა, რომ წალენჯიხაში ''ეტალონის'' მიმართ ყოველთვის ძალიან მაღალი დაინტერესებაა:
''წალენჯიხაში ''ეტალონის'' მიმართ ძალიან დიდი დაინტერესებაა. 30 სკოლა მონაწილეობდა შესარჩევ ტურში და მინდა აღვნიშნო, რომ ჩართულობა ყოველთვის ასეთი მაღალია. ყველა სკოლაში ორგანიზებულად ჩატარდა, რაც მთავარია, გამჭვირვალედ. მე რამდენიმე სკოლაში ვესწრებოდი. მივესალმებით ინტელექტ-ჩემპიონატს, ძალიან კარგი პროექტია და გვინდა, რომ დიდიხანს გაგრძელდეს.''
რესურსცენტრის უფროსის ლირა ღურწკაიას თქმით, მოსწავლეები მაქსიმალურად მოტივირებულები და დაინტერესებულები არიან, რომ ინტელექტ-ჩემპიონატში მიიღონ მონაწილეობა:
''წალენჯიხის მუნიციპალიტეტში არსებული 30 საჯარო სკოლიდან, 30-ვეში ჩატარდა ''ეტალონის'' შიდა სასკოლო შესარჩევი ტური. მოსწავლეები მაქსიმალურად მოტივირებულები და დაინტერესებულები არიან, რომ ინტელექტ-ჩემპიონატში მიიღონ მონაწილეობა. ''ეტალონი'' ერთადერთი პროექტია, რომელიც ბავშვებს ძალიან დიდ სტიმულს აძლევს. ეს არის პროექტი, რომელიც მოსწავლეების ცოდნის დონის ამაღლებასა და მათ წარმოჩენაზეა ორიენტირებული. ტესტირების პროცესს რამდენიმე სკოლაში დავესწარით. ძალიან მშვიდ გარემოში მიმდინარეობდა. ''ეტალონის'' შემოქმედებითი ჯგუფის მიერ გამოგზავნილი ინსტრუქციის სრული დაცვით ჩატარდა ყველგან. კიდევ ერთხელ მინდა აღვნიშნო, რომ ძალიან კარგი პროექტია. წალენჯიხა მიესალმება ''ეტალონს''.