4 რამ, რაც კორონავირუსისგან თავის დაცვაში დაგეხმარებათ - ეს რჩევები გამოგადგებათ, რადგან ვირუსთან თანაცხოვრება მოგვიწევს
17-05-2020
ბევრი ადამიანი კორონავირუსის დასრულებას ელოდება, თუმცა, სპეციალისტები გვაფრთხილებენ, რომ ვირუსი არ გაქრება და მასთან თანაცხოვრება მოგვიწევს. სწორედ ამიტომ უნდა ვისწავლოთ, როგორ ვიცხოვროთ მასთან ერთად და თან ისე, რომ არ მოგვიწიოს გადატანა.
კორონავირუსით დაინფიცირების რისკის შესამცირებლად მთავარი რეკომენდაცია ხელების ხშირი დაბანა და სოციალური დისტანციის დაცვაა, თუმცა არსებობს კიდევ რამდენიმე რჩევა, რაც ვირუსისგან თავის არიდებაში დაგეხმარებათ. COVID 19 განსაკუთრებით საშიში იმ ადამიანებისთვისაა, ვისაც სუსტი იმუნიტეტი აქვთ. ამიტომ უნდა იცოდეთ, რა გაგიძლიერებთ იმუნურ სისტემას:
სუფთა ჰაერი
სუფთა ჰაერზე ფიზიკური დატვირთვა აუმჯობესებს ვენტილაციას და სისხლის მიმოქცევას ფილტვებში. ეს, თავის მხრივ, ამცირებს პნევმონიის განვითარების რისკს. სწორედ პნევმონიაა კორონავირუსის ინფექციებში სიკვდილის მთავარი მიზეზი.
D ვიტამინი
ზამთრის შემდეგ ჩვენს იმუნურ სისტემას განსაკუთრებით სწორედ ეს ვიტამინი სჭირდება.
საკმარისი ძილი
კარგი ხანგრძლივი ძილი მნიშვნელოვნად აძლიერებს ადამიანის იმუნიტეტს.
ხილი და ბოსტნეული
ისინი შეიცავს ბევრ ვიტამინს და ანტიოქსიდანტს, ისევე როგორც ანთების საწინააღმდეგო ნივთიერებებს, რომლებიც იმუნური სისტემისთვის კარგი მხარდამჭერები არიან.