მოსწავლე ნელა კითხულობს და კლასის ტემპს ვერ ეწევა, თანატოლებს კი მისი მოსმენა ეზარებათ, რის გამოც ბავშვი თავს უხერხულად გრძნობს, - თუკი ეს სიტუაცია თქვენთვის ნაცნობია, „ეტალონი“ გთავაზობთ, რამდენიმე გზას, როგორ უნდა დაეხმაროთ ბავშვს, რომელიც ჯერჯერობით სწრაფად და გამართულად კითხვას ვერ ახერხებს:
იმის მიზეზი, თუ რატომ კითხულოს ჩვენი მოსწავლე ან ჩვენი შვილი ცუდად, ძალიან ბევრი შეიძლება იყოს, მისი დახმარების გზა კი მხოლოდ ერთია: კითხვის პროცესი სახალისო და საინტერესო უნდა გავხადოთ. მთავარი პირობაა, ერთად იკითხოთ და თქვენი დაინტერესება ბავშვსაც დაანახოთ.
წაიკითხეთ დასახელებები და შეხედეთ სურათებს
ბავშვებს ძალიან უყვართ ილუსტრაციები, ამიტომ შეეცადეთ, რასაც აკითხებთ, იმის შესაბამისი ილუსტრაციებიც აჩვენოთ, რომ მათთვის კითხვის პროცესი უფრო საინტერესო გახდეს.
განიხილეთ ტექსტის შინაარსი
შემდეგი ეტაპი ტექსტის შინაარსის განხილვაა. ასე ბავშვს ხელმეორე წაკითხვა გაცილებით უმარტივდება, რადგან მისთვის უკვე ცნობილია, რა წერია ტექსტში.
წააკითხეთ პატარ-პატარა მონაკვეთები
იმისთვის, რომ ბავშვები კითხვას მიეჩვიონ, ბუნებრივია, მათ არ უნდა აიძულოთ, დიდ ტესტებს შეეჭიდონ. დაყავით ტექსტი პატარა მარტივ მონაკვეთებად და ისე წააკითხეთ.
წაიკითხეთ ერთად
როცა ერთად კითხულობთ, ბავშვს სმენითი მეხსიერებაც უაქტიურდება და ბევრ სიტყვას იმახსოვრებს. მას ტექსტის განმეორებით წაკითხვისას უკვე ახსოვს სიტყვები, რომელთა ცნობაც და წაკითხვაც მისთვის გაცილებით მარტივია.