საჯარო სკოლებში დაახლოებით 1000-მა ახალმა კადრმა დაიწყო მასწავლებლად მუშაობა, 500 კი მაძიებლის სტატუსით შევიდა.
ამის შესახებ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ირინა აბულაძემ განაცხადა და აღნიშნა, რომ სკოლებში ვაკანსიების გამოცხადების პროცესი წლის ბოლომდე გაგრძელდება.
ირინა აბულაძის თქმითვე, სამინისტროს მიზანია, რომ უკვე დასაქმებულ მასწავლებლებს საგაკვეთილო საათები მაქსიმალურად გადაუნაწილდეთ და ხელფასები გაეზარდოთ, მეორეს მხრივ, კი რაც შეიძლება მეტმა ახალგაზრდა კადრმა დაიწყოს სკოლაში პედაგოგად მუშაობა.
„ოქტომბრის დასაწყისში ჯილდოების გადარიცხვა მოხდა. 6000-ზე მეტმა პრაქტიკოსმა საპენსიო ასაკის მასწავლებელმა აიღო სახელმწიფო ფულადი ჯილდო. პარალელურად გამოცხადებულია ვაკანსიები. სულ დაახლოებით გამოცხადდა 5000-მდე სასწავლო ადგილი, მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ახალი მასწავლებლებით შეივსო, არსებულ კადრებს გადაუნაწილდათ საგაკვეთილო საათები. დაახლოებით 500 მასწავლებელია მაძიებლის სტატუსით შესული, 1000-ზე ცოტა მეტი კი ახალი მასწავლებელია, რომელიც სისტემაში შევიდა. ეს პროცესი წლის ბოლომდე გაგრძელდება. ერთის მხრივ, აღნიშნულის მიზანია, რომ მასწავლებლებს საგაკვეთილო საათები მაქსიმალურად შეევსოთ და მათი ხელფასები კიდევ უფრო გაიზარდოს, მეორეს მხრივ, კი რაც შეიძლება მეტი ახალგაზრდა მოვიზიდოთ“, - აღნიშნა აბულაძემ BM.ge-ს გადაცემაში.