შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი აბიტურიენტებისთვის საინტერესო კითხვებზე პასუხის გაცემას აგრძელებს. ამჯერად 2019 წლის აბიტურიენტების დასმულ კითხვებს საბუნებისმეტყველო საგნების ხელმძღვანელები პასუხობენ.
Etaloni.ge ქიმია, ფიზიკასა და ბიოლოგიის გამოცდებთან დაკავშირებით კითხვებზე პასუხს უცვლელად გთავაზობთ:
ბიოლოგიის გამოცდასთან დაკავშირებით დასმული კითხვები:
-  ბიოლოგიის გამოცდაში ყველაზე მეტად რომელი საკითხების დაწერა უჭირთ აბიტურიენტებს?
- გასული წლების გამოცდილებიდან გამომდინარე, აბიტურიენტებს შედარებით მეტი შეცდომა მოსდით ევოლუციურ თეორიასა და ეკოლოგიაში.
-  2019 წელს ბიოლოგიის გამოცდაზე რა სირთულის კითხვები იქნება და ძირითადად რომელი წიგნებით უნდა ვიმეცადინოთ? - 2019 წელს ტესტის სირთულე არ იცვლება. შეგიძლიათ იხელმძღვანელოთ ნებისმიერი გრიფირებული ლიტერატურით.
- გაიზრდება თუ არა ბიოლოგიის ეროვნულ გამოცდებში ღია კითხვების წილი?
- ბიოლოგიის ტესტში წელს ცვლილება არ იგეგმება.
ქიმიის გამოცდასთან დაკავშირებული კითხვები:
- ქიმიის გამოცდაში ყველაზე ხშირად რომელ საკითხებში უშვებენ შეცდომებს?
- აბიტურიენტები ღია დავალებებში ხშირად წერენ მხოლოდ პასუხებს და არ ჩანს ამოცანის ამოხსნის გზები, რაც აუცილებელია იმისათვის, რომ მათ მიიღონ ამ დავალებაში შეფასება.
- რას მივაქციო უფრო მეტი ყურადღება ქიმიის გამოცდაზე და როგორ გადავანაწილო დრო?
- გამოცდაზე დაგირიგდებათ მენდელეევის ტაბულა, აუცილებლად გამოიყენეთ ის; ღია დავალებებში უნდა ჩანდეს ამოხსნის გზები, არ უნდა გეწეროთ პირდაპირ მიღებული პასუხი; დაკვირვებით გაეცანით შესაბამისობის ინსტრუქციას, შესაძლოა ორი პასუხი იყოს მოსანიშნი, ამასთან, ყველა რეაქცია უნდა იყოს გათანაბრებული. გაუთანაბრებელი რეაქცია შეფასდება 0 ქულით.
ფიზიკის გამოცდასთან დაკავშირებული კითხვები:
- რა შეცდომებს უშვებენ აბიტურიენტები ფიზიკის გამოცდაში ყველაზე ხშირად?
- ფიზიკის გამოცდაზე სხვადასხვა ტიპის შეცდომებს უშვებენ აბიტურიენტები. ხშირად დაშვებულ შეცდომას ვერ გამოვყოფთ.
- წელს ფიზიკის ტესტში 3 ცხრილი ისევ იქნება, როგორც 2017 წლამდე იყო? 2018 წელს მესამე ცხრილი ერთი ამოცანით იყო შეცვლილი.
- 2019 წელსაც იქნება ორი ცხრილი და მესამე ცხრილის ნაცვლად - ამოცანა.